Статистиката показва, че заплатите в последните години растат. В съотношение заплати-цени гоним средевропейското ниво. Но това са само данни от статистиката.

Това каза в предаването "Събуди се" по Нова телевизия председателят на КНСБ Пламен Димитров, който коментира очаквания скок на цените заради поскъпването на природния газ и тока. "Хората се интересуват как ще се справят. Не трябва да настройваме хората, че ще има някакъв рязък скок на цените. Надявам се, че някои цени се надуват спекулативно. Ще има увеличение и хората трябва да се подготвят. За това искаме скок на всички заплати. Не трябва да забравяме, че 1 200 000 пенсионери живеят на и под прага на бедността. Има и още 800 000 души, които работят някъде, но като им се сметне дохода се оказва, че те също живеят под прага на бедността.  Надявам се да не бъдат допускани спекулативни поскъпвания. Това не трябва да се толерира. За мен решението е увеличението на енергийните помощи. Това го предложихме още август, но никой не чу. Трябва да има адекватни и правилни мерки, за да се предотврати недоволството на хората. Пари в държавата има", категоричен бе Димитров.

Заедно с него гост беше и икономистът Лъчезар Богданов. "Нормално е всеки човек да се притеснява. Цените на някои стоки и услуги зависят от световните пазари. За последните месеци цената на суровия петрол е поскъпнала с 50%, на пшеницата с 20%. Това е извън контрола на българите и българското правителство, но оказва влияние върху пазара. Цените показват тенденции в глобалната икономика. Ако правителството се опита да сложи таван на цените, ще нанесе сериозни промени в икономическото развитие", разкри той.