Виждаме бюджетна философия за край на бедността, която подкрепяме. Това заяви в предаването "Лице в лице" по bTV президентът на КНСБ Пламен Димитров.

"Не бих казал, че бюджетът е десен, няма как да бъде такъв със всички социални програми. България в момента в условията на криза, когато и малките и големите фирми и хората и домакинствата са в криза, очевидно някой трябва да понесе компенсаторния режим и това е бюджета. Той трябва да понесе повече докато се стабилизират фирмите и домакинствата. Ние подкрепяме такава философия и смятаме, че е правилната'', заяви Димитров. 

По думите му бюджетът може да бъде още по-щедър. 

В момента социално слабите домакинства не са подпомогнати по начина, по който се подпомага небитовите потребители за електроенергията основно. Очаквам, като падне мораториумът, да се вдигнат цените на топлоенергията и на водата. Със сигурност процентите ще бъдат двуцифрени. Единственият режим са компенсации за бедните. Евростат ни казва: 2 млн. български граждани не могат да се отопляват през зимата. Ние в момента помагаме на едва 15% от тях,  споделя опасенията си Димитров.

,,Не знам защо са погнали администрацията. Зависи за коя администрация говорим. Ако видите в общините, ще разберете, че там има дори незаети бройки заради ниските заплати'', каза още той.

Трябва да има допълнителни компенсации за най-уязвимите групи за да поемат разходите със собствения си бюджет, целеви средства за увеличения на доходите на тези, на които плаща бюджета съгласно някаква методика и атестация. На трето място са пенсиите, там цъка бомба заради увеличението планирано до 1 юли, коментира още президентът на КНСБ.