Правителството планира раждането на над 66 хиляди бебета през 2019 година. Това става ясно от мерките в плана за изпълнение на Стратегията за демографско развитие, публикувана за обществено обсъждане.
 
В документа са предвидени средства за изплащането на еднократни помощи за раждане на 64 хиляди бебета и още 2100 бебета-близнаци.
 
За сравнение, през 2018-та година у нас беше регистрирана рекордно ниска раждаемост от близо 47 хиляди новородени, а преди 5 години броят на родените деца е бил малко под 64 хиляди.
 
Като мерки за насърчаване на раждаемостта през тази година се запазват данъчните облекчения, в зависимост от броя на децата, еднократното подпомагане за раждане, което започва от 250 за първо дете и стига до 600 лева за второ, месечните помощи, известни като детски добавки, които са разчетени за около 616 хиляди деца средно на месец, помощите за деца с увреждания и еднократните суми за първокласници.
 
За майките на 43 800 първолаци се предвиждат 10 950 000 лв. тя е размер на тази помощ към момента е 250 лева. От тази есен тя ще се изплаща на два транша – при записването на детето и началото на втория срок, ако посещава редовно учебни занятия. Право на еднократната целева помощ за ученици имат семейства, чийто средномесечен доход на член от семейството за предходните 12 месеца е по-нисък или равен на 400 лева.
 
10 000 многодетни майки пък ще имат възможността за безплатно пътуване веднъж в годината с железопътния и автобусния транспорт в страната. За целта са заделени 667 000 лв. от бюджета.
 
Правителството е записало още, че през тази година Българската академия на науките ще направи национално изследване на причините за отложеното раждане на деца у нас.
 
Изследването ще обхване периода между 1992-ра и 2016-та година и ще проследи процеса на отлагане на ражданията и връзката му с наблюдаваните ниски нива на раждаемост от началото на 90-те години на 20-ти век.