Заради влезли в България продукти от Украйна се създават аномалии, които пазарът не може да овладее, като в страната остава продукция за над 3 милиарда евро, която не може да се реализира.

Това заяви пред депутатите служебният министър на земеделието Явор Гечев по време на изслушване в Народното събрание, което се проведе по искане на „Възраждане“.

Еврокомисията вчера въведе забрана за продажбата на четири украински зърнени продукта за нашата и още четири страни, заради което ще бъдат отменени националните забрани за внос и транзит.

Гечев изтъкна, че се надява ограниченията да бъдат въведени и за сухо мляко, изкупната цена на което у нас е паднала до 80 стотинки. Министърът иска мерки за изсветляване на пазара.

„Имахме редица индикатори, включително от земеделски производители, затова на практика ние направихме вторичен, много засилен контрол на няколко стъпки. По регламент той може да е частичен и не може да е постоянен.

В момента сме в такъв контрол с едномесечна заповед от моя страна, засилен контрол на редица продукти, включително слънчогледа, сухото мляко също в това число, между другото медът също е в това число“, каза Явор Гечев от трибуната на парламента.

Още през есента на миналата година Явор Гечев е алармирал за смущенията на пазара на слънчоглед. Сигналите му за проблемите на пазара с украинско зърно продължават и през 2023 година. Това стана ясно още от изслушването на служебния министър в пленарна зала.

По думите му в ЕС през 2022 сме останали сами за този проблем.

Никога обаче не е обсъждана единична забрана на вноса на украинско зърно. Първо Полша прави такава забрана, след това и България.

„Основно ние имаме проблем със слънчогледа. Около 50% от вносния слънчоглед в ЕС е влязъл в България. Не е толкова сериозен проблемът с пшеницата. Има обаче удвояване на вноса на пчелен мед и сухо мляко“, посочи министърът на земеделието.

„Трябва да се пази интереса на нашата държава“, категоричен е той.

По думите му в Украйна се ползват забранени в ЕС вещества по отношение на препарати, но това не означава, че пшеницата не е качествена. „Има пренасищане на пазара в Черноморския регион, от което никой няма интерес“, подчерта Явор Гечев.

България има повече количества, отколкото можем да изнесем, предупреди той. „2,4 милиона тона пшеница имаме, царевицата е с около 100 000 тона повече спрямо миналата година. Слънчоглед имаме 1,6 милиона тона“, посочи Гечев.

„Компенсациите от ЕС за вноса на украински стоки няма да стигнат“, смята министърът на земеделието.

„Пазарът вече е нарушен, с войната търговските коридори са нарушени“, обясни Гечев.

„Украинското сухо мляко на практика измества българското мляко“, посочи той и отбеляза, че се въвежда допълнителен регламент за контрол.

„Много е важно какво влиза през българската граница, ние на практика проверяваме всичко“, изтъкна министърът на земеделието.

Правят се допълнителни проби на продуктите, влизащи у нас от Украйна, увери той.

„Изследват се стоките и за ГМО, но пробите излизат за 10 дни. Няма ГМО слънчоглед, а с украинска пшеница не се прави хляб“, гарантира Явор Гечев.

Подготвят се и двустранни споразумения с Украйна, стана ясно от неговите думи.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук