Пазарът на недвижими имоти беше хвърлен в „окото на бурята“ когато удари пандемията от Covid-19. Осланяйки се на хората, които губят работата си и се страхуват или не могат да пътуват, годината на блокиране оказа значително влияние върху сектора, пише domza.bg.

Дори, когато животът си възвърне усещането за нормалност, има няколко фактора, които ще продължат да влияят върху цените на жилищата, поведението на купувачите и пазара на недвижими имоти като цяло. Единайсет членове на „Forbes Real Estate Council“ споделят своите експертни прогнози за бъдещето на сектора до края на 2021 г. и през 2022 г.
 

1. По-малко спешност за покупка на жилищен недвижим имот

 
Гледайки напред в сделките с жилищни имоти, експертите очакват, че ще има по-малко спешност при сключването на сделки, тъй като все повече хора излизат извън домовете си и се ангажират отново с други дейности.

„Здравите“ градове ще останат много силни и цените там трябва да се стабилизират в краткосрочен план с появата на повече инвентар. Изселването от столичните райони трябва да намалее и пазарите на втори дом, вероятно, ще изпитат смекчаване.
 

2. Работната сила ще бъде изправена пред предизвикателства при покупка на жилище

 
Кризата с достъпни жилища е изправена пред „перфектната буря“ с недостига на имоти и нарастващите бариери за навлизане с по-висок кредитен рейтинг, депозити и изисквания за доходи от наемателите.

В резултат на това, хората от средната работна класа ще имат повече предизвикателства при намирането на място за живеене. Така че, възниква въпросът: Какво всъщност ще направят политиците по въпроса?
 

3. Пазарът ще поскъпне значително

 
Въпреки че статиите за „катастрофа“ получават повече кликвания, недвижимите имоти ще поскъпват с над средните темпове до края на 2021 г. поради три причини – недостиг, полезност и търсене. Недостигът е особено осезаем на някои места по света, като САЩ например, където има нужда от още  6,8 милиона жилищни единици.

Що се отнася до полезността, за времето, в което свикнахме да живеем, работим, учим и спортуваме в дома си, той се превърна в център на света. А търсенето, според някои анализи, е концентрирано в една група хора, едно поколение – това на милениалите, които са в най-добрите си години за покупка на жилище.
 

4. Ще има по-малко показвания и оферти

 
Продажбите продължават да се увеличават спрямо миналата година и цените остават стабилни. Към края на 2021 г., за разлика от обувките и часовниците, много хора не купуват повече от един дом наведнъж, така че експертите очакват да има по-малко показвания, по-малко обяви и по-малко агресивни оферти.

На повечето пазари продавачите са прекоригирали ценообразуването си преди месеци, така че лудостта около исканата цена за един дом вече малко се е успокоила, твърдят от „Forbes“.
 

5. Търсенето на многофамилни къщи ще се увеличи

 
Тъй като предлагането на еднофамилни жилища е ограничено и цените се повишават, търсенето на многофамилни къщи, на пазарите, на които ги има, ще се увеличи до края на 2021 г. В резултат на това и наемите ще се увеличат.

В България тази тенденция не е застъпена, тъй като малко хора наемат къщи, но на други места по света интересът и търсенето са завишени от началото на Covid-кризата. Според анализаторите, ситуацията ще остане непроменена и през следващите 12-18 месеца.
 

6. Цените на жилищата ще станат недостъпни на много пазари

 
Просто казано, на много пазари по света има липса на инвентар в жилищното строителство на достъпна цена и всички купувачи, които искат да купят, могат да си позволят само тези видове имоти.

Строителите изграждат имоти, които средностатистическият купувач не може да си позволи. Наличностите на достъпни имоти непрекъснато се свиват и има повече купувачи от всякога за този продукт.
 

7. Пазарът или ще се охлади, или ще има нови инвеститори

 
Лихвите по ипотечните кредити се покачват, тъй като инфлацията вероятно ще бъде по-обезпокоителна и ще има по-голяма издръжливост, вместо да бъде „преходна“, както прогнозират много икономисти.

В зависимост от това къде свършват лихвите по ипотечните кредити, това или ще охлади пазара на жилища до края на годината, или ще имаме множество нови инвеститори, които купуват жилища и ще изтласкват още повече купувачи на първи дом.
 

8. Секторът ще стане по-балансиран

 
Изглежда, че запасите се увеличават и купувачите, които страдат от умора, имат повече възможности и повече ливъридж за закупуване, отколкото сме виждали в миналото, твърдят експертите. Вижда се промяна, която в крайна сметка може да доведе до по-балансиран пазар през втората половина на 2021 г.
 

9. Използването на технологии ще стимулира стойността на активите

 
Брадфорд Доксер от „Green Generation Solutions“ е споделил предположението си, че разработчиците и собствениците на имоти ще увеличат интереса си към използване на технологиите, за да стимулират стойността на своите активи в световен план. Става въпрос за търсене на повече начини за използване на технологиите за постигане на положителни финансови и климатични резултати.
 

10. Преотдаваните площи ще продължават да се увеличават

 
По отношение на търговските офис площи, анализаторите очакват по-нататъшно смекчаване, водено от отслабване в търсенето, тъй като преминаването към по-хибридна работна среда продължава, подчертавайки продължаващата трансформация в начина на работа на хората.

Преотдаваните площи ще продължат да се увеличават, концесиите на наемателите ще продължат да нарастват, а ставките ще продължат да отслабват и падат. Очаква се тази слабост да се ускори занапред.
 

11. На някои места пазарът на наеми ще продължи да расте

 
На много места по света анализи на пазарите на недвижими имоти показват, че наемателите на жилища са повече, отколкото собствениците и тази тенденция ще продължи и през 2022 г.

Цените на жилищата са станали толкова „надути“, че процентът на хората, които могат да си позволят покупка, вече е намалял и ще продължи да намалява. Подобно на последната жилищна криза, имотите под наем ще задоволят търсенето.