Синдикален шеф обясни как могат да се запълнят дупките в бюджета
Сметката на синдикатите е, че бюджетният дефицит от 6,4% може да бъде намален с по-добра събираемост на данъци и акцизи
По-добра събираемост на данъци и акцизи ще запълни в голяма част паричната дупка в бюджета. Това е прочитът на КНСБ на финансовата рамка, която предложи служебния кабинет.
В проекта на Бюджет 2023, който вече е в парламента са заложени данъчни приходи в размер на 34 милиарда и 355 милиона. От тях акциитие са 5,8 милиарда. Парите от ДДС са 16 милиарда и 365 милиона. А данъците на физическите лица почти 6 милиарда лева.
Синдикатите са убедени, че без да се пипа плоския и корпоративния данък с по-добра събираемост, ще дойдат и повече средства.
КНСБ са убедени, че Министерството на финансите е можело да направи по-точни сметки за Бюджет 2023, съобщава Нова.
"Има няколко грешки в бюджета и подценени числа, които са сериозни. Говорим за милиарди, не за няколко стотин милиона или за 5 млн. Така че не е толкова страшна цялостната картинка, това искам да кажа първо. Второ тя може да бъде балансирана по няколко начина – или с увеличение на събираемостта или с преструктуриране на данъците", посочва Пламен Димитров – президент на КНСБ.
Сметката на синдикатите е, че бюджетният дефицит от 6,4% може да бъде намален с по-добра събираемост на данъци и акцизи. И то без вдигане на данъци или увеличаване на ДДС ставките.
"Аритметиката показва, че би трябвало данъчните приходи да пораснат със 7-8 млрд., а те растат с 5 млрд. 2,5 млрд. на година могат да се събират повече при по-големи усилия на администрациите", допълва Димитров.
Пламен Димитров е категоричен, че вариант за ново удължаване на бюджета или негово отхвърляне и пренаписване не стоят на дневен ред.
"С правителство или без редовно правителство, бюджет трябва да има държавата и това е така. Няма накъде повече да се отлага и да се удължава каквото и да било, така че трите процента дефицит съм убеден, че ще бъдат спазени", заяви Пламен Димитров.
А от служебното правителство отново припомниха, че сега е задача на депутатите също да направят сметката.
Според министъра на правосъдието Крум Зарков предложеният бюджет е на реалността. "Ние предоставяме план-сметката на държавата в ръцете на народните представители, които надяваме се отговорно да решат задачите, които сами поставят", коментира той.
Очакването през следващата седмица е народните представители да сформират парламентарните комисии. Едва след като има Комисия по бюджет и финанси може да започне същинската процедура по приемането на финансовата рамка.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
0 Коментара: