Много важен е въпросът в каква България искаме да живеем. Наскоро се появи ново изследване за това кой и как работи в Европа. За пореден път разбрахме, че България е на пето място в Европа по количество работно време, което полагат работещите у нас.

Истината е такава, че ние полагаме най-много труд и взимаме най-малко като заплащане. В не чак толкова официални разговори с работодателите сме постигнали съгласие, че нещо трябва да се промени в тази насока.

Това коментира президентът на КТ ''Подкрепа'' Димитър Манолов в съвместна пресконференция с КНСБ относно налагането на промени в трудовото законодателство в областта на ненормираното работно време, заплащането на нощния труд, пише novini.bg

,,Нашата задача е да защитим труда си. За целта възнамеряваме да съберем около 100 000 подписа и чрез тази подписка да повдигнем въпроса за работното време, касаещо най-вече нощния и извънредния труд", каза председателят на КНСБ Пламен Димитров.

Смисъла на тази подписка е и да се обърне внимание на нарушенията и злоупотребите с работното време'', обясни Димитров.

,,По въпроса за нощния труд от КТ ''Подкрепа'' бяха първите, които поставиха този въпрос. Сега сме решени чрез тази акция да доведем до край законовата рамка и регламентацията в един по-справедлив вид на отчитане на работното време в неговия сумиран вариант и заплащането на труда", заяви той.

"Един от основните ни ориентири в тази посока ще бъде Конвенцията за работното време, която България е ратифицирала още през 1921 г.'', посочи Димитров и отчете, че над 50 процента от извършените проверки засичат нарушения на работното място.

,,Ще преценим в хода на тази инициатива какво ще правим по-нататък. Разбира се, ще водим разговори с правителството по този въпрос и се надявам да се разберем", каза Манолов.

"Ако не, започваме с подписката, която при необходимия брой подписи получава задължителен характер и влиза за разглеждане в парламента. Все ми се иска да стане с добро, ако ли не - има и други начини'', каза отново по темата Димитър Манолов.