В писмо до китайските власти Съединените щати поискаха от тях да намалят митата за вноса на американски автомобили, да увеличат покупките на полупроводници, произведени в САЩ, и да предоставят на американските фирми по-голям достъп до китайския финансов сектор, съобщава „Уолстрийт джърнъл“, цитирайки свои неназовани източници.
Страховете от възможна търговска война между двете водещи световни икономики причиниха през миналата седмица силни трусове на пазарите на акции, тъй като инвеститорите предвиждат тежки последици, ако има сериозно нарастване на търговските бариери с оглед на желанието на американския президента Доналд Тръмп за намаляване на дефицита на САЩ с Китай.
 
Министърът на финансите Стивън Мнучин и американският търговски представител Робърт Лайтизер изложиха в съвместно писмо до новоизбрания китайски вицепремиер Лиу Хи стъпките, които Вашингтон иска да бъдат предприети от Китай, съобщава финансовото издание, цитирайки източници, запознати с въпроса.
 
Според "Уолстрийт джърнъл" Стивън Мнучин обмисля и посещение в Пекин, за да продължи преговорите.
 
Опасенията за търговска война набраха скорост през настоящия месец, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп наложи високи митнически тарифи за вноса на стомана и алуминий, а към края на миналата седмица одобри план за мита върху редица китайски стоки на стойност до 60 млрд. долара годишно. Последният ход от страна на Вашингтон беше свързан с разследване в САЩ, според което Китай се ангажира с нелоялни търговски практики, като принуждава американските инвеститори да предоставят ключови технологии на китайски фирми.
 
Лиу Хи пък е заявил на Стивън Мнучин в телефонно обаждане през уикенда, че САЩ са нарушили търговските правила с разследването на интелектуална собственост и че Китай ще защити интересите си, съобщава официалната китайска информационна агенция Синхуа, цитирана от Ройтерс.
 
Говорител на американското финансово министерство е потвърдил за телефонното обаждане, но е отказал да коментира както съдържанието на писмото на Мнучин и Лайтизер, така и евентуална визита на Мнучин в Пекин. "Секретарят Мнучин се обади на Лиу Хи, за да го поздрави за официалното му назначаване за вицепремиер по икономическите въпроси ", заяви пред Ройтерс говорителят на министерството. "Те също така обсъдиха търговския дефицит между двете страни и се ангажираха да продължат с диалога, за да намерят взаимно приемлив начин да намалят търговския дисбаланс", допълни той.
 
През миналата седмица Стивън Мунчин заяви пред Ройтерс, че Вашингтон ще води открит диалог с Пекин, въпреки че Министерството на финансите работи по евентуални инвестиционни ограничения от страна на САЩ, засягащи китайски фирми и други субекти, като част от мерките за защита на интелектуалната собственост.
 
В петък властите в Китай пък дадоха предупредителен изстрел в отговор на митата на САЩ за вноса на стомана и алуминий, декларирайки, че имат планове за налагане на допълнителни мита върху внос на американски стоки в размер до 3 млрд. долара годишно.
 
Сигналите за известно отслабване на търговското напрежение между САЩ и Китай, с оглед на вероятни предстоящи преговори, допринасят за добър отскок на американските фондови фючърси по време на извънборсовата търговия в понеделник след драматичен спад на пазарите на акции на Уолстрийт в края на предходната седмица.
 
В началото на днешната европейска търговия фючърсите на индекса DJIA нарастват с близо 200 пункта (повишение с 0,86%), на индексът S&P500 – с 0,95%, а на технологичният индекс Nasdaq100 – с 1,21%.
 
Трябва да се има предвид, че страховете от търговска война между двете световни икономически сили провокираха в петък нов солиден трус на Уолстрийт, като индексът DJIA се раздели с 424 пункта, понижавайки се с 1,77% до ново дъно за настоящата година от 23 533 пункта, широкият индекс S&P500 се понижи с 2,1%, а на технологичният индекс Nasdaq Composite се радели с 2,4% от стойността си.
 
И трите основни фондови индекса приключиха най-кошмарната им седмица от януари 2018 година насам, като индексът DJIA загуби 5,7% и вече е с близо 5% под неговото ниво в началото на годината. Индексът S&P500 отбеляза седмичен спад от 6% и е надолу с 3,2% от началото на 2018 година, а технологичният Nasdaq Composite се понижи през миналата седмица с 3,2 на сто.
 
Информацията за стартиране на преговори за подобряване на достъпа на САЩ до китайските пазари намали част от притесненията за предстояща търговска война и ограничи голяма част от първоначалния днешен спад на азиатските фондови борси. Китайският индекс  Shanghai Composite приключи търговията с относително скромно понижение от 0,6%, след като по-рано през деня отбеляза спад от над 1,5%, докато японският индекс Nikkei дори финишира с поскъпване от 0,72%, след като в началото на сесията се понижи с 1,3% към 6-месечно дъно.
 
Източник: БНР