„От 18 октомври приключи процедурата по запълване с газ на първото разклонение на газопровода „Северен поток 2“. В съответствие с изискванията на плана и проекта то е запълнено с т. нар. технически газ в размер на приблизително 177 млн. куб.м. м, което осигурява ниво на налягане от 103 бара в газопровода." Това се посочва на сайта на компанията-оператор.

Изглежда, че въпросът е малък: за да може синьото гориво в големи обеми да започне да влиза в Германия през новата тръба, германците трябва само да отворят клапана.

Между другото, по-рано германските медии не изключваха, че в случай на извънредна ситуация Берлин може да закупи газ дори преди края на сертифицирането. По всичко личи, че извънредните ситуации в Германия означават криза с топлоснабдяването в жилищните сгради, както и прекомерни цени на газа, които застрашават националната икономика.

Днес се наблюдава именно второто. На 19 октомври на борсата цената на фючърсен договор по спотовия индекс ТТФ беше 93 евро за 1000 kWh, което се равнява на 1172 долара за 1000 кубически метра природен газ. Отделно се отбелязва, че този вид гориво е поскъпнало с 508% през годината, тоест повече от 5 пъти.

Между другото, след като операторът на „Северен поток 2“ обяви готовността си да започне незабавни доставки на газ, индексът падна до 977 долара на мига, но след това се върна на по-високи нива.

Изглежда, че играчите наистина не вярват в бързото сертифициране, което по принцип не предвещава нищо добро за “Газпром”, поне в краткосрочен план. Както и преди, европейските експерти отчаяно спорят за съдбата на СП-2, въпреки че Кремъл се държи така, сякаш са останали само формалности.

Нещата обаче не са толкова прости. По-специално, портала Spglobal, коментиращ процеса на сертифициране за “Северен поток-2”, не изключва възможните проблеми на “Газпром” с получаването на необходимото разрешение.

Да, “Бундеснетзагентур” - Германската служба за регулиране на пазарите на електроенергия, газ, телекомуникации, пощенски и железопътен транспорт прие заявлението от компанията-оператор в началото на септември и по закон е длъжна да вземе съответното решение до 8 януари.

Но говорим за крайния срок, който може ясно да посочи, според независими европейски експерти, за високо нагряване на страстите по този труден въпрос.

Вторият сериозен минус за сертифицирането СП-2 може спокойно да се нарече привличането от ръководството на “Бундеснетзагентур” на полската държавна петролна компания ПГНиГ, чието ръководство никога не е криело негативното си отношение към „тръбата на Путин“. Честно казано полският регулатор е лишен от правото си на вето, но във всеки случай това е лош „немски знак“ за Москва.

„Ако регулаторът не даде зелена светлина преди крайния срок за започване на доставките на газ през СП-2 (8 януари), процесът може да се забави много“, пише Spglobal. " Европейската комисия ще има два месеца да го разгледа допълнително, преди да го върне на германския регулатор, който ще има още два месеца, за да вземе окончателно решение”, допълва изданието.

Така германците теоретично могат да кажат на “Газпром” и в същото време на цяла Русия окончателно „не“ на проекта „Северен поток 2“ на специален ден - 8 май, когато се отбелязва поражението на Третия Райх според европейския исторически календар. Напомняме, че поради разликата между централноевропейското и московско време в Русия празнуваме Деня на победата на 9 май.

„Макар и техническите изисквания да бъдат изпълнени от компанията-оператор, ключовият въпрос е дали “Газпром” ще спазва европейските правила за разделяне на продукта, които изискват собствениците на тръбопроводите да не са доставчици на природния газ“, отбелязва агенция “Ройтерс”.

Операторът на „Северен поток 2“ твърди, че правилата са насочени към торпилиране на газопровода, а миналата седмица спечели частична победа, когато съветник на най-висшия съд на Европейския съюз препоръча на „Газпром“ да оспори правилата на ЕС“.

Няма съмнение, че в това отношение съветът е бил съмнителен във всяко отношение: “Газпром” е посъветван да оспори правилата на ЕС в съд на ЕС! Да наречем нещата с имената им: Брюксел все още настоява 50% от тръбите да се пълнят от друг доставчик, какъвто всъщност физически не съществува.

Е, Москва няма да тегли гигантски сухопътен газопровод от Азербайджан или Туркменистан. Въпреки че кой знае, може би европейците тайно искат да разделят “Газпром” на две компании, за което дават сигнал на Москва.

Ако се съди по размяната на любезности в руското и европейското медийно пространство, сега между Брюксел и Москва тече истинска игра на нерви. Който мигне пръв, има вероятност да загуби.

Еврокомисари изучават всяка сутрин прогнозите за студеното време на 2021/2022 г., надявайки се, че Небесната комисия ще се смили над стара Европа. Въпреки това, дори западните синоптици обещават, че първата половина на зимата в Стария свят, както и във Великобритания, ще бъде жестока, с виелица и сняг, а втората, някак си, топла като пролет.

Всички прогнози, дори и за средносрочен план, са дадени с много малка вероятност. Въпреки това няма гаранция, че зимата 2022/2023 и така нататък ще се окаже топла. Накратко, ако беше различно, нямаше да има паника по европейските борси.

Добавяме още, че по информация от Доха, която заема водеща позиция в света по доставките на ВПГ. Катар вече е достигнал границата на възможностите си за износ на газ.

Между другото, през последните години Израел покри европейската дупка в търсенето на синьо гориво, но сега Тел Авив отказа да увеличи доставките спрямо съществуващите договори. Причината е същата като в Русия, еврейската държава увеличава резервите си в очакване на студена зима.

Ситуацията е парадоксална: Европа замръзва, Европа е в паника, Европа се нуждае от газ, който физически вече се намира зад клапана на СП-2. Въпреки това в Стария свят стават все по-силни влиятелните гласове, че Брюксел, а не Москва, трябва да командва парада.

Днес, ако изоставим емоционалната страна на въпроса, позициите на русофобите в ЕС, уви, стават все по-силни само защото събитията не се развиват според техния сценарий. Накратко, европейските комисари не искат да загубят от Путин, въпреки че Кремъл иска едно: да доведе чисто търговски проект до логичния му завършек.

Що се отнася до крайния срок, който може да е на 8 май 2022 г., честно казано, германците нямат нищо общо. Те са отброили само 4 + 4 месеца от датата на кандидатстване за сертифициране.

Александър Ситников