Собственик на пекарна за хляб каза с колко ще скочи насъщният след скока на ДДС-то
Според него търговците не могат да вдигнат цената, или колкото и да им се иска, не трябва да я вдигат много
От 1 януари 2025 г. нулевата ставка на хляба и брашното се вдигна на 20%.
"Не смятам, че потреблението на хляб ще спадне, но какъв ще е ефектът от връщането на 20% ДДС за хляба и брашното, ще разберем скоро". Това заяви пред БГНЕС Атанас Косев, собственик на пекарна за хляб с квас, сладки и солени изделия в София.
Заради пандемията от COVID-19 ДДС върху хляба и брашното бе намален от 20% на 0%. По предварителни оценки от възстановяването на ставката сега ще донесе над 400 млн. лева в държавната хазна.
"Всяко едно такова увеличение се поема от два пункта – първо от търговците, после от потребителите", обясни хлебарят.
Според него търговците не могат да вдигнат цената, или колкото и да им се иска, не трябва да я вдигат много, защото това се отразява на потребителите. Другият пункт са именно потребителите, за които все пак ще има някакво поскъпване.
На въпроса ще спаднат ли продажбите, или напротив – ще останат същите, тъй като хлябът е основен продукт, той отговори, че не смята, че потреблението на хляб ще спадне.
„Просто всеки си намира различни начини за решение – става дума за търговците, а потребителите – който си яде хляб, ще си яде, все пак това не е увеличение, което да те „удря“ супер много.
Става дума, че тук са стотинки, но въпреки това на хората им прави впечатление“, каза още Косев, според когото би следвало като се „хване“ една линия, тя да се следва, защото това разбутване на ставката води до промяна на цените.
Атанас произвежда хляб само с квас и сподели, че първият му досег с този начин на правене на насъщния е било като любов от пръв поглед.
„В момента предлагаме 6 вида хляб, като всичко, което правим, е с квас. Много ми е приятно да се занимавам с това, така че някак си съдбата ме насочи натам. Стана напълно случайно преди 10 години и оттогава съм само в тази сфера“, добави Косев.
Собственикът на пекарната за хляб разказа и как се случва самият процес по направата на квас, като подчерта, че това е дълъг процес на ферментация, в който трябва всеки ден да се грижиш за кваса, да го подновяваш и отнема около 20 дни.
„Разбира се, има различни видове квас. Този процес, който ние сме избрали за правене на хляб с квас, е с нощно втасване.
Хлябът престоява 20 часа в технологичен хладилник, който е настроен на по-високи градуси и по този начин придобиваме няколко много положителни ефекта и това е, че първо хлябът не е толкова кисел, този натрапливият вкус на кваса се неутрализира, а същевременно запазва полезните си свойства“, допълни той.
Последвайте ни
3 Коментара: