Софиянец да си - взимаш по 7 бона годишно, наполовина пък в най-бедния регион у нас и Европа
Доходите в София скочили четворно, в Плевен печелят повече отколкото в Бургас
Според данните живеещите във Видин, Кърджали, Сливен, Силистра и Търговище хранят семействата си с под 4 хил. лева на година, което е около 330 лева на месец. Така разликата между областта с най-високи средногодишни доходи и тази с най-ниски, се увеличава от 1,8 пъти през 2000 г. до 2,1 пъти през 2016 г.
В области като Плевен и Русе доходите на лице от домакинството са между 5020 лв. и 5780 лв., което прави 480 лв. месечно. За сметка на това обаче в Бургас парите, които получават хората са по-малко въпреки, че в Бургаска област са ситуирани голяма част от известните ни морски курорти. Там обаче има много сезонни работници, които често се назначават без договори и на ниски заплати. Бургазлии си докарват между 4260 лв. и 5020 лв. на година, или 418 лв. на месец. Там обаче повишената инвестиционна активност и възстановяването на трудовите пазари дават надежда за покачване на благосъстоянието на домакинствата в следващите години, казват икономистите.
Според експертите бързото увеличаване на доходите на хората в София започва едва след 2005 г., като преди това в годините между 2001 г. и 2005 г. са се движели около средните за страната. Така за последните 15 години доходите в столицата са се увеличили 4,4 пъти. На второ място по-бърз растеж на заплатите се нарежда Стара Загора, където са скочили 4 пъти за периода от 2001 до 2016 г. За този период средногодишният доход на лице от домакинството в страната се е увеличил средно с 240 лв. или с 20 лв. месечно, достигайки 5167 лв. След известно колебание в годините на кризата делът на доходите от работна заплата нараства чувствително. Това означава, че значителна част от доходите на българските домакинства в някои области се формират, на първо място, от работна заплата и едва след това от други източници като пенсии и социални помощи.
Изследването показва, че в София се генерират най-голяма част от доходите в българската икономика. Ефект от тази концентрация на доходи се вижда и в област Перник, вероятно поради интензивната ежедневна трудова миграция на работещи от Перник към София. Данните сочат, че перничани взимат по средно между 5780 – 6540 лв. на година, което представлява 545 лева на месец.
Тежестта на редица области от Северна България като Видин, Монтана, Ловеч, Силистра, Разград и Търговище, както и на Пазарджик, Кърджали и Сливен в южната част на страната, е далеч по-малка от гледна точка на приноса им в общите доходи на домакинствата в страната. Това се дължи както на тяхното намаляващо население, както и тежкото състояние на пазара на труда.
Според анализа предвид покачването на тежестта на доходите от работна заплата в общите доходи през последните години може да се очаква разликата между най-богатите и някои от най-бедните области да продължи да се задълбочава. Причината е, че доходите от пенсии не могат да поддържат същия темп на растеж, като трудовите доходи. Това важи с особена сила за области със застаряващо население и недостатъчно добре развит пазар на труда като Видин и Кюстендил. Това са и областите, в които пенсиите формират най-висок относителен дял от общия доход на домакинствата – съответно 48% във Видин и 41% в Кюстендил.
Последвайте ни
0 Коментара: