Паниката, която обхваща потребителите, когато чуят за повишение на цената в рамките на до 10 стотинки подсказва, че финансовото министерство трябва да се отнесе отговорно към въпроса за цената на хляба, да диференцира ДДС ставката на хляба на 5%. Това каза Мариана Кукушева, председател на УС на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите, цитирана от "Фокус".

„Тогава цената на хляба няма да се покачва, секторът ще се изсветли и няма да има паника сред потребителите“, обяви тя. „Ако не се вземат необходимите мерки от законодателната и изпълнителната власт в посока намаляване ДДС на хляба, е нормално председателят на КЕВР, когато съобщава колко се повишават цените на енергийните разходи, да казва колко ще струва и хлябът“, коментира Мариана Кукушева. „Малките производители поемат ударите най-трудно.

Техният финансов ресурс е изключително крехък. В повечето случаи е и липсващ“, обясни тя и допълни, че е нормално всяко покачване на основни пера, като тока и природния газ, да влияе деструктивно върху бизнес поведението им.

„Пазарът на хляба е много крехък. Хлябът е най-бързо оборотната храна. Колкото и измислени диетолози, фитнес инструктори и йога маниаци да разказват, че хлябът трябва да се изключи от трапезата, той е основна храна за българите“, заяви Мариана Кукушева. „Паника в бранша, в мащабите, в които се очаква - няма.

Сигурна съм, че всеки колега е силно притеснен и търси свои маркетингови решения, за да оцелее на пазара. Българският хляб продължава да бъде най-евтината храна в целия ЕС“, каза още тя.