Новите пенсионери у нас ще намаляват, а разходите за пенсиите като процент от БВП ще растат през следващите години. Това става ясно от прогноза в годишния отчет и доклад на финансовото министерство за дейността на Държавния фонд за гарантиране на устойчивост на държавната пенсионна система за 2021 г., по известен като Сребърен фонд, предава Монитор.

В периода 2025-2034 г., се очаква делът на разходите за пенсии от БВП да се задържи на относително постоянно ниво от около 10%, като влияние върху него ще оказва намаляващият брой на новоотпуснатите пенсии поради постепенното нарастване на пенсионната възраст и на изискуемия осигурителен стаж.

В периода от 2035 – 2060 г., пък в резултат на застаряването на населението у нас и очакването за по-висока средна продължителност на живота, се очаква разходите за пенсии като процент от БВП да започнат да растат. В следствие на това ще достигнат най-високата си стойност от 12,5%. През последната декада от прогнозния период е възможно обаче да има известен спад на разходите за пенсии до около 12,3 % от БВП.

Влияние върху динамиката в разходите за пенсии в дългосрочен план, ще оказва и възможността на осигурените лица, които са родени след 1959 г. и, които до август 2015 г. се осигуряваха задължително в първия стълб от Държавното обществено осигуряване (ДОО) и в универсален пенсионен фонд – 2-ри стълб, да претърпят промени и да преминат към осигуряване само в първия стълб, но с увеличена осигурителна вноска.

Въздействие върху дългосрочното финансово състояние на ДОО оказват икономическият растеж, по-високата заетост, съответно по-ниската безработица и увеличените трудови възнаграждения, прогнозират от финансовото министерство.

През миналата година по сметките на Сребърния фонд са трансферирани от или за централния бюджет средства в нетен размер на 258,5 млн. лв., се посочва още в доклада. Като по-голямата част от натрупаните в края на 2021 г. средства на фонда в размер на 3,55 млрд. лв. са депозирани в отделна сметка в Българската народна банка. През декември беше извършен трансфер по бюджета на ДОО в размер на 61,6 млн. лв., като общия паричен ресурс по сметка на фонда в БНБ към края на 2021 г. е бил в размер на 3,55 млрд. лева, от които почти цялата сума е депозирана в отделна сметка.

Дългосрочната инвестиционна политика на Сребърния фонд ще бъде съобразена с дългосрочната прогноза до 2070 г. за разходите за пенсии, които се изплащат от ДОО, отбелязват още от ведомството.

Разчетите предвиждат дефицит по бюджета на ДОО през целия период при всички разработени варианти и допускания за избор на осигуряване на лицата между първи и втори стълб на пенсионната система, уточняват от министерството на финансите.