Теменужка Петкова пред протестиращите в Раднево: Централите от Маришкия басейн са стратегически обекти за България
„За мен е изключителна чест да бъдат днес тук с вас в енергийното сърце на България - град Раднево. Няколко пъти колегите поставиха основните акценти, които стоят пред нас - „Силни ли сме? Имаме ли бъдеще? Ще имаме ли работа?“. Силни сме, защото сме заедно - правителството, миньорите - всички ние осъзнаваме каква е важността на цели Маришки комплекс“, заяви енергийният министър.
„Централите от Маришкия басейн са стратегически обекти от енергийната инфраструктура на България. Вие гарантирате енергийната сигурност на нашата страна, а тя е част от националната ни сигурност. Нали не смятате, че някой ще тръгне в посока да подлага на риска енергийната и националната сигурност на България?“, обърна се тя към служителите.
Министър Петкова отбеляза, че благодарение на техния труд, всички сме спокойни, че имаме ток вкъщи, че сме на топло и светло. „По отношение на това имаме ли бъдеще - да, ние категорично имаме бъдеще, защото сме заедно и защото българското правителство, българската държава е на своето място“, каза още Теменужка Петкова.
„Една четвърт от емисиите за ТЕЦ „Марица Изток“ 2 към днешния ден са закупени. До 21 декември БЕХ ще купи всички останали емисии, които са необходими, за да може централата да работи в нормален ритъм и всички - и ние, и вие, да сме спокойни за енергийната сигурност на страната и за работните си места“, увери министърът.
Дерогацията на ТЕЦ „Марица Изток“ 2 и на останалите централи от Маришкия басейн е вече на финалната права. До края на ноември изтича срокът, в който могат да бъдат дадени становища по тази дерогация. МОСВ е взело решение да бъде дадена безсрочна дерогация за работата на ТЕЦ „Марица Изток“ 2, което означава, че централата отговаря на изискванията и може да продължи да работи, обясни тя.
Петкова запозна участниците в протеста и с официалната позиция на страната за предстоящия форум в Катовице, свързан с климатичните промени. Позицията, одобрена от Министерския съвет, гласи, че България категорично не подкрепя по-амбициозни цели, свързани с въглеродните емисии.
Енергийният министър припомни също, че България оспори решението на Европейската комисия от април 2017 г., свързано със завишаване на екологичните норми за големите горивни инсталации. В момента нашата страна и Полша водят дело срещу ЕК.
Последвайте ни
0 Коментара: