В Литва е спрян заводът за производство на фосфатни торове Lifosa, а в Латвия не знаят какво да правят със складирането на 40 хиляди тона течен амоняк. Всичко това се случи заради санкции срещу руски бизнесмени, твърдят местни медии.

Заводът за фосфатни торове Lifosa спря производството. Това съобщи в ефира на радио LRT генералният директор на завода Римантас Проскевичюс.

„Технологичният процес е спрян. Преминаваме към временна консервация на оборудването“, каза главният изпълнителен директор.
В компанията работят около 1 хиляда души. Заводът попадна под санкции срещу бившия член на борда на директорите на компанията-майка, Еврохим, Андрей Мелниченко.

Технологичният процес е спрян. Преминаваме към временна консервация на оборудването“, каза Проскевичюс.

Междувременно латвийската компания Ventamonjaks не може да плати услугите за съхранение на 40 000 тона течен амоняк във Вентспилс. Причината е същата - основният бенефициент на компанията е руският бизнесмен Дмитрий Мазепин, който попадна под санкциите.

„Поради санкциите, наложени срещу Русия, SIA Ventamonjaks, чиито резервоари съдържат 40 000 тона опасно вещество — течен амоняк, не може да се разплати със SIA VK Terminal Services, която предоставя различни услуги на Ventamonjaks, включително съхранение на амоняк“, съобщи Янис Витолиньш, председател от Общинския съвет на Вентспилс.

Той отбеляза, че до 22 април VK Terminal Services ще остане без финанси и няма да може да плаща за ток и газ пропан. А без това е невъзможно да се осигури безопасно съхранение на амоняк.

Общинският съвет на Вентспилс поиска от министър-председателя, Комисията за финансов и капиталов пазар и други отговорни институции да разрешат проблема.