Томас Арнолднер, главен изпълнителен директор на A1 Group: Европа трябва стане по-конкурентоспособна, за да запази своя висок стандарт на живот
През миналия месец A1 Group започна изграждането на една от първите 5G мобилни мрежи в Европа
Той сподели, че има три условия, за да може Старият континент да стане конкурентен на останалите пазари: по-малко регулации, по-бързо вземане на решения и подобряване на образованието.
Томас Арнолднер участва в първия дискусионен панел на webit 2019, който беше на тема „Визия за Европа 2030 и как да предпазим бизнеса и потребителите”, в който взеха участие представители на още две големи имена от европейския бизнес – Siemens и Airbus. Томас Арнолднер е главен изпълнителен директор на А1 Group - водещ доставчик на комуникационни решения, услуги за електронни разплащания и забавление, както и на интегрирани бизнес решения. А1 Group развива своята дейност в седем страни от Централна и Източна Европа, сред които е и България. Към края на 2018 година A1 Group има над 25 милиона клиента и над 18 700 служителя, с приходи от 4,47 милиарда евро и EBITDA от 1,38 милиарда евро.
Според Томас Арнолднер, в момента Европа изостава по отношение на растеж и ключови технологии, като изкуствения интелект например, от САЩ и Китай. Ключов фактор за намаляването на това изоставане е въвеждането на ново поколение мобилни мрежи като 5G. Те ще променят начина, по който се произвежда и доставя съдържание, начина на общуване и като цяло бизнес средата в Европа. Но това не може да стане без помощта на местните регулатори, които лицензират и дават честоти на компаниите.
Като една от големите бариери пред развитието на технологиите в Европа Арнолднер посочи регулациите. Той застъпи тезата, че в ЕС има много успешни международни компании и талантливи кадри, но тежките регулации правят европейските технологични компании неконкурентни на компаниите от САЩ и Китай, където е значително по-лесно да се развие високотехнологичен бизнес. Тук идва и възможността да се въвеждат нови технологии без това да отнема много време за взимане на нужните одобрения и разрешения от съответните държавни органи.
И на последно място, но не и като значение, според Арнолднер, идва подобряването на образованието. В този елемент се включва както дигитализацията на процеса на учене, така и залягане на технологиите в самия образователен материал на учениците.
През миналия месец A1 Group започна изграждането на една от първите 5G мобилни мрежи в Европа. Компанията получи разрешение да ползва нужните честоти от австрийското правителство и в партньорство с Nokia вече работи по пускането на нова мобилна мрежа в страната. В България очакванията са, че А1 ще стартира своята 5G мрежа през 2020 година, ако компанията получи право да закупи честоти в страната. А1 България вече разполага с 4,5G мрежа и постепенно подготвя своята инфраструктура, за да може бързо да изгради и стартира 5G.
Последвайте ни