Криптовалутите нямат граници.

Когато търгувате с биткойн или получавате малко от него като заплащане, предното твърдение автоматично се потвърждава.

Но какво се случва, когато искате да изпратите биткойн на физическо лице?

В наши дни някои места по света изпъкват като доста по-достъпни дестинации за виртуалните валути, спрямо други.

Докато технологични хъбове като Сан Франциско и Сеул са очевидни горещи точки, то се оказва, че има и други населени места, където криптовалутите са на почит като Прага, Тел Авив, Буенос Айрес или Банкок.

За да разграничат отделните градове по отношение на пронивакенто на виртуалните валути, Forbes залага на платформата Coinmap, като използва данните, актуални към края на месец юли тази година. Изданието взима броя на търговците, приемащи плащания с виртуални валути, като изключва предградията от сметките и се концентрира само върху големите мегаполиси. Трябва да се отбележи също, че Coinmap разчита на публична информация, поради което не е задължително броят търговци да е изчерпателен, но ако не друго, то този сайт дава чудесна ариентация кои градове по света приемат биткойните с отворени обятия.

Най-големите биткойн точки в света

Прага, столицата на Чехия, излиза с едни гърди напред пред всички останали, тъй като разполага с най-много търговци, приемащи биткойн плащания в света.

В Прага всеки любител на криптовалутите ще открие редица възможности да похарчи част от своето дигитално богатство.

Буенос Айрес, Аржентина, се нарежда на второ място в света по бизнеси, приемащи плащания в биткойн. Като цяло Южна Америка е място, където притежателите на биткойн има къде да ги похарчат, тъй като градове като Богота (Колумбия), Каракас (Венецуеала)и Сао Паоло (Бразилия) разполагат с по над 30 бизнеса, свободно приемащи биткойн.

Чак на трето място се нарежда Силициевата долина, щатският град Сан Франциско, където има над 100 бизнеса, приемащи биткойн като платежно средство. В града може да се живее единствено и само чрез криптовалути, за което свидетелстват редица авантюристи.

Четвъртата най-гореща крипто дестинация е испанската столица Мадрид, следвана от Ню Йорк в САЩ.

На 6-то място се нарежда Амстердам, Холадния, а на седма позиция попада Богота. Колумбия. Ванкувър, Канада, е на осмо място, следван от Лондон, Великобритания и Париж, Франция.

В региони като Близкия Изток, Африка и Азия изглежда не е толкова популярно търговците да приемат плащания с биткойн, въпреки че на практика това изглежда леко подвеждащо, тъй като по тези места е пълни с крипто ентусиасти. Сред градовете с най-много точки за биткойн разплащания в тези региони се нареждат Тел Авив, Израел; Кейптаун, Южна Африка; Мелбърн и Сидни, Австралия.

Къде е България

Бърза справка в Coinmap показва, че столицата ни София разполага с 21 бизнеси, които приемат разплащания с биткойн. Докато това е далеч по-малко спрямо градове като Прага, то спрямо останалите големи градове на Балканите ситуацията е по-скоро в полза на София. Поне спорад данните на Coimap, Балканите не са особено наситена зона на търговци, приемащи плащания с биткойн, но пък и съвсем не отстъпват от световните тенденции.

Така например в Солун те възлизат на 25 броя, в Атина на цели 75 броя, в Букурещ - 15 броя, в Белград търговците, приемащи биткойн, са 10, а във Варна – едва 2-ма търговци. 

Градски срещу селски райони

Интересно е да се отбележи, че горещите биткойн точки не са задължително градски райони. Някои страни се радват на висока наситеност на биткойн бизнеси в извънградските райно като Бразилия и Тайланд - нещо, което се наблюдава и във Великобритания. Така например холандското градче Арнем разполага с 80 точки за разплащания с биткойн, което е повече от Амстердам.

Регулация

Правителствата по света разглеждат биткойн по различен начин. Някои се опитват да се превърнат в хъбове за крипто бизнес като Швейцария и Сингапур, докато други полагат усилия да пресекат развитието на този нов пазар като Китай например.

Арабските страни като ОАЕ или Саудитска Арабия също нямат особено желание да се занимават с криптовалути.

Когато биткойн предложи решение за инфлацията

Една от най-интересните тенденции около биткойн е употребата му срещу инфлацията. Граждани на страни като Аржентина, Венецуела и Зимбабве често разчитат на биткойн, тъй като местните фиатни валути страдат от хиперинфлация, която ги обезценява.

Противоречиви данни сочат, че 8% от световните трансакции с биткойн се случват на територията на Венецуела, тъй като страната е в хватката на страховита икономическа, социална и политическа криза.