Това са руските ултрабогаташи, които пострадаха жестоко от западните санкции ВИДЕО
Бизнесмени, финансови магнати, висши държавни чиновници. Всеки от тях близък на президента Владимир Путин
История за яхти, петрол, газ и политика - това са руските милиардери, чийто активи пострадаха от санкциите наложени заради руската инвазия в Украйна. Кои са най-влиятелните от тях и защо попадат под удара на санкциите?
Бизнесмени, финансови магнати, висши държавни чиновници. Всеки от тях близък на президента Владимир Путин, повечето с истории в санкциите още от анексията на Крим, предава bTV.
Игорь Иванович Сечин е роден в Ленинград, днешен Санкт Петербург през 1960 година. Той е главен изпълнителен директор на „Роснефт“, един от най-големите производители на суров нефт в света. Работи с Владимир Путин от 90-те.
През 1999 г. Сечин става заместник-началник на администрацията на Путин, през 2008 г. – заместник министър-председател, а през 2012 г. – главен изпълнителен директор на „Роснефт“. Той е в списъка със санкции на САЩ още от анексията на Крим.
Алексей Мордашов натрупва състоянието си с производството на стомана. От 2007 година участва в управлението на туристическия концерн „ТУИ“, от който притежава една трета. Бизнес интересите на 55-годишния руснак обхващат още супермаркети, онлайн търговия, образователни и здравни фирми. Форбс оценяват състоянието му на 10,5 млрд. долара.
Алишер Усманов е 68-годишен магнат със състояние от 16,8 милиарда долара. Бивш акционер в лондонския футболен клуб "Арсенал" и със завидно влияние в Международния олимпийски комитет. Усманов нарече санкциите "нечестни", определи обвиненията като "фалшиви и злепоставящи".
Той е един от първите спонсори на „Фейсбук“ през 2009 г. Той е олигархът, чиято яхта за 600 милиона долара бе конфискувана от немските власти. Притежава собствен „Еърбъс“ на стойност 200 млн. долара. Сочен е за най-богатия руски гражданин от 2015 г. насам.
Семейство Ротенберг са под удара на западни санкции още от руската инвазия в Крим през 2014 г. Бизнесите им са свързани с държавни предприятия, пазар на скъпи картини, строителство на газопроводи.
Най-възрастният от фамилията, Аркадий Ротенберг се самопосочи като собственик на "Двореца на Путин" преди една година.
Той и братът Борис получават 21 държавни поръчки на стойност 7 милиарда долара във връзка с Олимпиадата в Сочи през 2014 г. Аркадий, Борис и техните синове са добавени в списъка със санкции на САЩ през изминалата седмица.
Финансови магнати
Михаил Фридман e собственик на най-голямата руска частна банка "Алфа". Има бизнес интереси в сферата на търговията и в мобилните комуникации. Фридман бе известно време и акционер в третия по големина руски нефтен концерн TNK-BP, но през 2016 година обяви, че предоставя цялото си имущество за благотворителни цели.
Пьотр Авен - партньор на Фридман, който смята да оспорва наложените санкции. Президент на банка "Алфа" от 1994 година. Преди това е бил министър на външната търговия. Прекарва половината от годината си в Лондон. ЕС го нарича "един от най-близките олигарси на Путин".
Политици
Виталий Савелев е министър на транспорта на Руската федерация и член на съвета на директорите на Руските железници. Бивш изпълнителен директор на "Аерофлот".
Включен е в санкциите заради отговорната си функция в транспортните ведомства, които улесняват руската инвазия.
Дмитрий Песков е говорителят на Владимир Путин. В многобройни изявления изтъква, че територията на Крим и Севастопол е неразделна част от Русия. Изразява мнението, че не са възможни преговори с украинските власти.
Заявява в противоречие с фактите, че няма руски въоръжени сили в Донбас. Песков твърди, че западните санкции нямат реално въздействие върху Русия. Заплашва, че Русия ще излезе с ответни санкции.
Запориране на имоти, блокиране на сметки, но не и обезкървяване на цялостния им бизнес. Това заплашва санкционираните олигарси. Засега.
Последвайте ни
4 Коментара: