Той продаде всичко, което имаше, за да стане биткойн богаташ
Всичко, което притежава Тайхуту, също е обявено за продажба – кола, мотоциклет, електрически велосипеди, играчките на децата, дрехи, обувки и т.н. С парите мъжът инвестира в биткойн и други криптовалути, вярвайки, че това ще го направи богат.
„Хората казват „Ти си луд“, но ние сме приключенско семейство и ще заложим на момента, за да живеем минималистичен живот. Ако никога не поемаш риск, животът става скучен“, казва Тайхуту пред Business Insider.
Мъжът смята, че виртуалните валути и блокчейн технологията, стояща зад тях, ще промени обществената роля на парите и банките.
Благодарение на блокчейн, не е нужна трета страна, за да бъде реализирана дадена трансакция – роля, която обикновено изпълняват банките.
„Интернет беше революция за информацията. Мисля, че блокчейн и криптовалутите са революция за монетарната система.“, казва Тайхуту. „До 5 години всички ще казват „Можехме да видим накъде отиват нещата“, така че аз реагирам на тази промяна сега“, обяснява биткойн ентусиастът.
Обиколка на света за 9 месеца
През лятото на 2017 г. Тайхуту и неговата съпруга вземат решение за радикална промяна на техния живот. Двойката решава да продаде всичко. Това се случва, след като семейството се връща от близо 9-месечно пътешествие през Азия и Австралия, заедно с трите си дъщери.
Тайхутови посетили Камбоджа, плували с делфини край Брисбейн, разпускали по плажовете на Тайланд.
В началото на миналата година бащата на Тайхуту починал на 61-годишна възраст от рак. Година преди това било ясно, че бившият професионален футболист е нелечимо болен.
„Беше труден период.“, казва Тайхуту, който по това време управлява своя компания, предлагаща компютърни курсове. „Продадох бизнеса си и заедно със семейството ми решихме да пътуваме“, казва той.
Фенове на криптовалутите
По време на пътуването Тайхуту се натъквал на хора, които използвали дигитални валути. В Бали той срещнал борсов търговец от Южна Африка, който напуснал работата си, която имал от 17 години, за да се занимава с криптовалути.
На плажа в Австралия пък се запознал с човек от Дубай, който търгува с биткойн. Тайхуту започнал да поддържа връзка и с двамата главно чрез Skype, за да анализират какво се случва с пазара на виртуални валути.
„И двамата са хора с богат опит в търгуването. Това е нещото, в което все още съм неопитен“, казва мъжът.
Тайхуту започнал сам да се интересува от криптовалути още през 2010 г., когато за първи път се заговори за биткойн, а цената му бе по-малко от 1 евро. „Аз съм предприемач, така че когато чух за биткойн, си казах „Нека го направим“, разказва той.
Добиване на биткойн с дузина компютри
Заедно с негов приятел, Тайхуту закупил дузина компютри и започнал да копае биткойни. Когато цената на биткойн достигнала няколкостотин евро през 2013 г., той решил да продаде добитата криптовалута. Така и сторил – продал абсолютно всичко.
„Ако знаех, че 4 години по-късно те ще струват 10 пъти повече, то, разбира се, нямаше да продам всичко“, казва той.
„След това си помислих, че трябва да направя печалба“, продължава мъжът. Ситуацията обаче бе такава, че биткойн поевтиня през 2014 г., което направи прогнозите за бъдещето доста несигурни.
Паралелно с това сметките за електричество и наеми станали непосилни за Тайхуту. По това време той започнал да добива виртуалната валута Dogecoin.
“Имах огромно количество от нея, но тази валута тогава не струваше нищо. Портфолиото ми по това време навярно не струваше повече от 200 евро“, посочва той.
В крайна сметка, Тайхуту се отказва и спира да копае криптовалути за 2 години.
Спасителят Dogecoin
По време на околосветското пътешествие неговият приятел, който пръв го запознал с биткойн, му изпратил съобщение.
„Провери криптовалутата си! Провери криптовалутата си!“, гласяло съобщението.
Dogecoin бил поскъпнал от 10 до 20 пъти повече спрямо ситуацията от преди 2 години. През лятото на тази година биткойнът достигна до цена от 3 хил. долара, което повлия позитивно на цената и на другите виртуални валути.
„Dogecoin ме накара да осъзная отново – нещо се случва в света“, казва Тайхуту. Това, че срещнал толкова много инвеститори в биткойн по време на пътуването, било като знак за него. „Това не е съвпадение“, помислил си мъжът.
Продажба на къщата
Когато се върнал обратно у дома, Тайхуту веднага отишъл при брокер на недвижими имоти, на който казал, че продава къщата си за 85 биткойна.
Дълго време имотът не намирал продавач, но за сметка на това станал медийна сензация поради търсената цена в биткойни. Това, в крайна сметка, дало резултат, като купувач се оказва именно друг биткойн инвеститор, който резервира имота.
„Исканата цена от 300 хил. евро е добра“, казва Тайхуту. Каква част от нея ще бъде платена в биткойни е все още предмет на разговори. Това, че част от сумата ще бъде в конвенционални пари, ще помогне на Тайхуту да покрие ипотеката си върху имота.
В края на краищата, правилата, по които се продава къща - особено ипотекирана, не включват виртуални валути. Освен всичко друго, волатилността на биткойн предполага интересни казуси – като например цената да падне минути след договорената сделка.
„Системата не е направена за това. Искам да помогна да започнем да променяме това“, казва Тайхуту. По думите му, Холандия все още не е готова да се довери на блокчейн технологията.
Минималистичен начин на живот
Новият живот на семейство Тайхуту изисква малко време за свикване. В крайна сметка, те са заменили своята луксозна къща с 4 спални за бунгало в къмпинг. Трите дъщери на семейството, които преди са имали собствени стаи, сега спят заедно.
Това обаче не е важно – всичко е за продан – семейството ще купува биткойни колкото се може повече. Планът е това да продължи до 2020 г., когато, според Тайхуту, биткойн и блокчейн технологията ще бъде нещо незаменимо и неговото състояние ще се умножи от 3 до 4 пъти.
Докато това се случи обаче, семейството ще живее скромно. По думите на Тайхуту, точно това е накрало жена му да се съгласи с плана. Възпитанието на децата в материализъм не води до нищо добро, като по-скромният живот би следвало да ги научи да ценят истинските неща (макар че целият план е за да станат богати в крайна сметка – бел. ред.).
А ако нещата се объркат? „Тогава ще бъдем без пари за даден период. Но не мисля, че това е най-лошото нещо, което може да се случи в живота“, добавя Тайхуту.
Последвайте ни
0 Коментара: