Цените на петрола рязко падат: Саудитска Арабия започва ценова война
Очаква се до края на 2025 година дневното увеличение на производството на черно злато да бъде около 1 милион барела
Мерките за икономически стимули на Китай и ураганите в САЩ предоставиха само временна фундаментална подкрепа за цените на петрола.
Цените на петрола отново започнаха да пълзят надолу, падайки рязко на фона на новините от Саудитска Арабия.
Индустриалните медии казват, че Рияд обмисля възстановяване на пазарния дял, загубен по време на големите и допълнителните съкращения на производството.
По същество това означава готовността на Саудитска Арабия да обяви ценова война на целия свят, а като резултат загубите от евтините суровини ще станат проблем не само за Рияд, но и за всички негови конкуренти.
Опасявайки се от свръхпредлагане, участниците на пазара видяха спад на цената с $3 за барел в сравнение с миналата седмица, като WTI падна отново под $70 за барел.
На саудитците им омръзна да чакат петрол за 100 долара и са готови да предприемат действия
Саудитска Арабия обмисля ползите от по-високото производство. Доставчикът от Близкия изток се готви да увеличи производството на суров петрол, за да си възвърне пазарния дял, като се откаже от неофициалната си цел за цена на петрола от 100 долара за барел, дори ако това означава още по-ниски цени, според FT.
Подобна стратегия е много опасна и ще доведе до непредвидими последици. Рияд обаче изглежда склонен да поеме риска, тъй като предишните тактики не дават плод повече от година и половина.
В първата фаза на ценова война, когато свръхпредлагането причинява срив на цените, потребителите, като рафинериите и обикновените клиенти на петролните компании, могат да се възползват.
Но вече във втората фаза, когато производителите просто спрат да изпомпват петрол, за да не понесат загуби, недостигът ще засегне предимно клиентите на пазара на горива.
Саудитска Арабия, като доставчик, възлага всички надежди на втория етап, докато първата половина на причинената от човека криза просто ще трябва да се издържи, имайки дупка в бюджета.
Ситуацията за близкоизточния износител вероятно е толкова тежка, че той е готов да предприеме крайни мерки.
Саудитските власти планират системно увеличаване на добива на петрол от 1 декември. Рияд се опасява, че в противен случай страната може да загуби пазари за въглеводороди, пише Financial Times.
Изданието посочва, че за да стабилизира бюджета, кралството трябва да изнася петрол на цена не по-ниска от 100 долара за барел. В момента цената на барел петрол Brent е около 72 долара. В същото време източници на FT посочват, че бюджетните разходи ще бъдат компенсирани.
Увеличението на производствените обеми ще бъде около 83 хиляди барела на ден всеки месец. Очаква се до края на 2025 г. дневното увеличение на производството на черно злато да бъде около 1 милион барела. В момента Саудитска Арабия произвежда 8,9 милиона барела петрол всеки ден.
Според британския вестник стъпките на саудитците естествено ще доведат до спад на цените на петрола и, като следствие, до намаляване на приходите в бюджета и на Русия.
Междувременно има и други начини за понижаване на цените на петрола.
По този начин Съединените щати могат след време да насърчат компаниите си да увеличат производството и да активират отново шистовите находища. Напълно възможно е тези мерки да бъдат приложени, ако Доналд Тръмп стане президент.
Превод и редакция: БЛИЦ
Последвайте ни
0 Коментара: