„Синтетичният бензин е алтернатива за България.  Можем да произвеждаме такъв. Имаме капацитета от учени от БАН и университетите, където има химически катедри. Технологията не е нова и известна”. Това заяви в студиото на Нова нюз акад. Чавдар Руменин от Института по роботика към БАН.

По думите му тази алтернатива търпи усъвършенстване.

„Тя е напълно съвместима с двигателите с вътрешно горене. Не е необходим колонките на бензиностанциите да се преработват, за да използват синтетичен бензин", поясни академикът.  И даде пример с Южна Африка, която е създала държавна организация, която произвежда такъв бензин.

„Говорих и с министър Лорер, и с министър Николов. Те са добре настроени, готови са да обсъдят тази материя, но безспорно трябва да има необходимата база от експерти, за да направим съгласуване.

Що се касае до синтетичния бензин виждаме до какво положение е страната ни. Нямаме горива, отвсякъде сме отрязани.

Влезте в супермаркетите и вижте какви са цените. Това не е че някой иска да прави вреда. Всеки ден пристигат стоките с по-високи цени, защото горивото нараства постоянно. Първите дни, след като станаха тези събития, в една бензиностанция в „Младост” видях бензин за 3,60 лв.”, поясни той.

Синтетичното гориво може да бъде бензин, дизел, масло. Той се получава с помощта на въглероден двуокис и водород, обясни още академикът.

„Отделението за инженерни науки на академиците и член-кореспондентите на БАН имаме пълната готовност да организираме една кръгла маса, на която да поканим всички компетентни хора в тази област и представители на държавната власт, за да обсъдим този въпрос. Сигурен съм, че има решение”, заключи той.