Румъния отново ни е изпреварила, този път в енергетиката, и вече разработва проекти за вятърни централи в Черно море. За съжаление България до момента не е обявила планове за изграждане на енергийни мощности в акваторията на Черно море. В интерес на истината е, че подобни намерения са записани в проекта за нова енергийна стратегия, пише business.dir.bg.

Към днешна дата морските вятърни централи изглеждат най-обещаващи като технология за реализирането на необходимите обеми зелена енергия. Досега се смяташе, че Северно море предлага най-добрите перспективи, но значителен потенциал имат и други морски територии на Европа, включително Балтийско море и европейските води на Черно море.

Това препоръчва европейският мозъчен тръст CEPS по повод на възможностите за развитие на зелената енергия. Особено като се има предвид, че стратегическата цел на Европейския съюз (ЕС) е изцяло декарбонизиран енергиен сектор, който ще изисква много големи количества нисковъглеродна електроенергия.

А като се има предвид и очакваното намаляване на разходите за офшорни вятърни централи, то Черно море е основна икономическа възможност за страните от ЕС и страни извън ЕС за включване в Европейската зелена сделка, допълват анализаторите от CEPS.

През лятото румънската компания Hidroelectrica обяви плановете си да изгради офшорни вятърни централи в Черно море с обща мощност до 500 мвт. Компанията прогнозира, че проектът им ще струва приблизително 596 млн. евро, като вероятно ще се търси европейско финансиране.