Българската енергетика не се управлява в интерес на българските граждани, домакинства и предприятия. Това написа в профила си във Фейсбук председателят на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев. 

"От началото на август България е с най-скъпата електроенергия в Европа", посочва той. И пита кой и в чия полза управлява българската енергетиката.

Както БЛИЦ съобщи, стотици хиляди работници всеки момент могат да излязат на протест заради рекордните цени на тока. Българските предприемачи и бизнесмени плащат с 50% повече за електроенергия в сравнение с държави като Австрия, Германия, Испания, Италия, Румъния и Полша.

През седмицата Асоциация на организациите на българските работодатели (АОБР) изпрати писмо до служебния премиер Стефан Янев с искане за спешни действия за цените на тока. Според Асоциацията системно на пазара на електроенергия у нас се създава дефицит, провокиран от ограниченото предлагане. 

В интервю за БЛИЦ пък председателят на Управителния съвет на БФИЕК Константин Стаменов съобщи, че само за 10 дни енергетиката е източила от тези, които си купуват електроенергия от борсата, 53 млн.

Ето и пълния текст на коментара на Васил Велев в социалната мрежа: 

Кой и в чия полза управлява българската енергетиката?
Безпределни тъпанари или енергийна мафия?
Или става дума за саботаж?

От началото на август България е с най-скъпата електроенергия в Европа! (Не броим Гърция, защото там има специфика заради хилядите острови)

1. Потреблението на електроенергия през лятото т.г. в България е между 2,8 и 5,2 мегавата (при инсталирани мощности от над 10 мегавата). НЯМА недостиг на мощности.

2. Държавния ТЕЦ "Марица изток 2" работи с 1/4 от капацитета си, (разполагайки с персонал за 6/4, като за всеки един от над 2000 работници и служители домакинствата и бизнеса плащат по над 4000 лева месечно). Като цените са над себестойността и далеч над променливите разходи!

3. Изнасяме значителни количества електроенергия, при това на по-ниски цени от тези, на българската борса!

4. Не сме обединили пазара ден напред с румънския и от там със западноевропейския, който е с по-добри цени, но побързахме (въпреки възраженията на бизнеса) да се обединим със скъпия гръцки пазар.

От 1,2,3 и 4 (а може да се продължи и с 5.6.7...) следва, че българската енергетика не се управлява в интерес на българските граждани, домакинства и предприятия!
МЕ, БЕХ, ТЕЦ2!
ОСТАВКА!