"Постоянно се борим с фалшиви стоки в България. Последният случай, по който работихме, е във връзка с почистващи перилни препарати на известна марка. Притежателят на марката си има представител в България, който има нужните вещества, с които може да установи дали съдържанието в бутилките отговаря на нормите на  производителя", обяви Николай Братов, експерт от Патентно ведомство.

По думите му става дума за течни препарати и има белези, по които човек може да разбере дали купува оригинален продукт или менте.

"При фалшификатите пластмасата на бутилката е много мека.

Освен това на дъното на бутилката липсва плътният борд.

Другото, което трябва да гледате, е баркодът.

Случва се при ментетата да има баркод върху баркод. Освен това липсва важна информация на етикета. Има ли някой от тези белези, то значи тази стока е фалшива", добави Братов.

"Сега през лятото, както винаги, по морето се прадават много стоки менте - дрехи, очила, козметика и други, които нямат ясен произход. Продажбата на фалшиви стоки у нас е тенденция, донякъде според мен, защото българите търсят евтини стоки, а качествените такива не са евтини. Другият момент е, че много стоки ментета се продават на високи цени, защото доста се доближават до оригинала. Такъв е примерът с парфюмите", сподели още експертът от Патентно ведомство.

Според него особено голям проблем с фалшивите парфюми е продажбата им в социалните мрежи. Там има всякакви стоки, а понякога в състава на ментето има вещества, които могат да доведат до алергии и други здравословни проблеми.

Относно сезона на летните намаления, Антоан Атанасов от "Активни потребители", каза, че няма голям брой оплаквания от потребители, както е било предишни години. Мисля, че хората се научиха и започнаха да са по-бдителни за измами покрай намаленията, добави той. 

Когато пазарувате, мислете напред във времето. Най-добрият сезон да се пазаруват зимни дрехи е лятото, съветва Атанасов. 

Братов сподели две тревожни неща, които се случват в България. Първото е, че на стоки менте може да попаднете дори в големите молове. И второто е, че действително някои стоки, когато се произвеждат за България и региона, са с по-ниско качество, съобщи businessnovini.