Западната промишленост започва бягство от Китай
Истински тектонични промени се случват в световната индустрия поради коронавируса
Истински тектонични промени се случват в световната индустрия поради коронавируса.
Пандемията подтикна най-големите западни корпорации да се откажат от политиката, която следваха през последните няколко десетилетия - разполагането на производството в Китай. Каква беше причината в допълнение към коронавируса и къде точно ще се преместят заводите от Китай?
Пандемията неочаквано за много и силни държави, първите в световната икономика, показа, че те са всъщност гиганти с глинени крака. Оказа се, че многомилионната им БВП икономика е пряко зависима от една държава, която доскоро беше пренебрегвана като страна от трети свят. Правителствата на икономическите гиганти заговориха за преместването на производството от Китай у дома, пише "Поглед инфо".
„Искате ли да унищожавате? Просто не изпращайте антибиотици. "
Съединените щати бяха първи, които включиха тревогата, която през февруари 2020 г. внезапно откриха, че огнището на коронавирус в Китай ще излезе на Америка през носа: 97% от консумираните от американското население антибиотици идват от Китай. И 80% от фармацевтичните съставки за производството на лекарства идват оттам.
Първата неприятна новина беше последвана от втората: личните предпазни средства (маски, халати, калцуни за обувки, респиратори и т.н.) са в по-голямата си част произвеждани в Поднебесната империя. „Ако сте китайци и наистина искате да ни унищожите, просто спрете да ни изпращате антибиотици“, каза Гари Кон, бивш икономически съветник на американския президент.
След САЩ, Япония, Великобритания, Южна Корея, Германия, Франция, Испания преоткриха своята зависимост от КНР ... Нещо повече, това се отнасяше не само за таблетките, но и за други жизненоважни области.
През последните три до четири десетилетия западният свят прехвърля индустрията си в Китай в търсене на суперпечалби. Работната ръка там струваше стотинки, а данъците, начислени от властите, са направо божествени в сравнение с американските, японските и европейските.
Сега умните глави в западните правителства осъзнаха, че са допуснали гигантска грешка и спешно решиха да разнообразят местата на производство на жизненоважните продукти. Но се оказа, че ще има големи проблеми.
В някои големи компании (“Епъл”, “Сони”, “Гугъл” и т.н.) разбирането за необходимостта от преместване на заводите от Китай идва без подтикване на правителствата. Мнението на бизнес лидерите със становището на властите обаче не съвпада напълно.
Колко струва завръщането у дома?
Различните технологични компании се съгласиха да изведат част от своите мощности от Китай. Но не става и дума за връщане в Америка. Защо, ако има Виетнам и Тайланд, където данъците не могат да се нарекат драконовски, работните ръце струват жълти стотинки? И тези държави се намират на един хвърлей от Поднебесната империя, тоест цената за транспортиране на оборудване ще бъде много по-малка, отколкото да се влачи всичко през океана.
Възможно е ръководителите на тези служби да са наясно, че самите те организират блестяща възможност отново да стъпят на същото гребло, но ... никакъв Тръмп не може да им дава заповеди, думите за държавните интереси няма да събудят никакъв патриотизъм у акулите на капитализма - всичко опира до пари, само пари и нищо друго, освен пари.
Според оценките на Лю Джикин, старши сътрудник в Института за финансови изследвания в Китайския университет, цитиран от китайския Global Times, „американските и японските предприятия ще се съгласят, само ако правителствата са готови да платят не само за демонтажа на оборудването, преместването на ново място и инсталирането му".
Може да изисква и изграждането на нови сгради и най-важното - обезщетение за финансовите загуби. Джикин смята, че „собствениците на фирми са добре запознати: напускайки Китай, те губят най-мощния пазар в света - китайския, който не може да бъде заменен с нищо. Докато трае преместването и установяването на новото място, конкурентите няма да спят и ще изтласкат „заселниците“ от техния пазарен дял”.
Аналитикът е убеден, че правителствата ще успеят да убедят големите предприятия да се върнат (поне в САЩ и Япония) „за не по-малко от компенсация за всички разходи плюс прогнозна печалба за три години напред“. „Призивът на САЩ за прехвърлянето на производството от Китай изобщо не е новина.
След избирането на Доналд Тръмп за президент, администрацията му не е спряла да агитира за това, но малцина отговориха на призива “, заяви китайският специалист.
Според Лю Джикин не може да не се забележи леко недоволство: разбира се, за Китай няма да има големи проблеми да запълни вакума, който ще възникне при заминаването на „китовете“. Китайците са обучили своите специалисти, усвоили са чужди технологии.
Да, и собствен научен персонал е на разположение. Но въпреки това, напускането на западните компании е загуба на работни места, което само по себе си е неприятно и особено във времена на криза.
Затова аналитикът прибягва до ненатрапчиво изнудване, предупреждавайки: момчета, ако напуснете Китай, няма да ви оставим да се върнете. На пазар от близо един и половина милиарда потребители.
Но те все пак си тръгват - дойдоха, когато Китай беше страна от третия свят, чието население беше готово да работи за паница леща. Сега Китай е суперсила, която диктува собствените си условия, които в никакъв случай не винаги противоречат на интересите на Съединените щати, Япония и Великобритания, като всички пазарни гиганти трябва да се оглеждат.
Ето защо светилата избират „балансирани решения“: да, „трябва да се маха“ от Китай, но не у дома, където е скъпо, а в малкито останали страни, където е евтино и (засега) без авторитарни указания.
Виетнам ще бъде новият Китай
Технологичните компании се движат от Китай във Виетнам и Тайланд от няколко месеца, но коронавирусът изглежда ускори тази тенденция. Към това се добавят и нарастващите производствени разходи, търсенето и страхът от нова търговска война между САЩ и Китай “, казва японското издание “Никей Ейжън Привю”.
„Южнокорейският “Самсунг” се премести във Виетнам през 2014 г., за да спести ресурси. Другите високотехнологични фирми следват това. Предстоящите водещи продукти на “Гугъл” и “Майкрософт”, като Pixel 4A и новата Surface, ще влязат на световния пазар от тези две страни през втората половина на годината “, отбелязва американското издание “Бизнес Инсайдър”. Според автора на изданието Луис Касал, компаниите ще завършат напълно отделянето от Китай до средата на 2021 година.
Касал припомня, че „коронавирусът удари продажбите на „ябълката “, поради което през първото тримесечие на тази година компанията падна със 100 милиарда долара“. Загубата е солидна, но икономистите от администрацията на Тръмп признават, че търговската война за същия период понижи очаквания БВП на САЩ с 1%.
Пандемията е временно явление. Търговската война обаче няма да приключи скоро - това разбира компанията на Тим Кук и затова той реши, че е по-добре да изостави Поднебесната империя.
Японското правителство вече се съгласи да помогне на своите компании да се преместят от Китай. Кабинетът на Шинзо Абе обяви отпускането на 240 милиарда йени (2,2 милиарда долара) за обезщетение за пътните разходи. Подчертано бе, че лъвският дял от сумата (220 милиарда йени) е предназначен за онези компании, които ще прехвърлят продукцията си в родината. Желаещите да се преместят във всяка друга държава ще получат трохи.
Независимо от това японските гиганти като “Шарп” не бързат да се приберат у дома, а Виетнам все още се смята за ново убежище. Проучване от февруари от Tokyo Shoko Research установи, че 37% от над 2600 компании с производство в Китай търсят подходящи страни, за да преместят бизнеса си или вече се местят.
Изабел Рейнолдс, анализатор от “Блумбърг”, е много предпазлива спрямо започналото бягство от Китай. Според нея все още не е известно какво ще бъде по-добре за международните отношения като цяло: да се остави западното производство в КНР и по този начин да се стимулира развитието на икономиката на азиатския гигант или да се изведат от него западните корпорации и да започнат караници с Пекин.
Превод: В. Сергеев
Последвайте ни
3 Коментара: