Д-р Камен Недев е завеждащ дейност “Брахитерапия” в Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Младост и един от водещите специалисти по лъчелечение в България.

Работата му в сферата на брахитерапията е широко призната, а наскоро се превърна и в единственият лекар на Балканите, сертифициран да прилага иновативен метод за намаляване страничните ефекти при лъчелечение на рак на простата.

- Колко разпространен е ракът на простата сред българските мъже? 

- Ракът на простатата е най-често диагностицираният рак в България. Според данни към 2020 г., всяка четвърта поставена диагноза „рак“ при мъжете е карцином на простатата. За съжаление, това социално значимо - заболяване е петата причина за ракова смъртност на населението ни. Именно затова ранната диагностика и своевременното лечение са от ключово значение.

- Пациентите с рак на простатата имат ли избор на лечебни методи? 

- Бих искал да обърна внимание, че наличие на рак на простата не винаги означава старт на лечение. Много болни се лекуват излишно. Тоест, те имат клинично незначим карцином, от който няма да загинат и могат да останат без лечение. Представете си, че един мъж има рак на простатата, който е изключително бавноразвиващ се, ниско агресивен и на практика без клинично значение.

Този пациент бихме могли да го наблюдаваме с години и никога да не се наложи радикално или каквото и да е лечение на карцинома. Тази стратегия наричаме „Активно проследяване“. 

Има т.н. радикално лечение (операция и/или лъчелечение), което прилагаме при онези видове карциноми на простатната жлеза, които имат по-агресивно протичане и са основна опасност за загуба на живота. При тях обикновенно съчетаваме различните методи на лечение за по-продължителен контрол над заболяването и по-добро качество на живот на болните.

Трябва да се преценява стриктно дали заболяването би довело до смърт при съответния болен. Ако се прецени, че заболяването няма да доведе до прогресия, то ще си е ограничено в простатата, в ранен стадий, се предпочита тези болни да не се лекуват, а да се проследяват през годините. Вече, ако се наложи и, ако карциномът прояви агресивност, тогава вече се прилага радикално лечение.

- Какви са възможностите за лечение, извън стандартното радикално-оперативно лечение? 

Основните методи за радикално лечение са два – оперативен и всички методи на съвременното лъчелечение: брахитерапия, стереотактична радиохирургия, стандартното перкутанно лъчелечение и протонотерапията. Всички радикални методи на лечение осигуряват еквивалентна ефективност, но се различават по вида и честотата на своите усложнения и последствия.

Наша задача, като специалисти е да дискутираме с пациентите, най-подходящото за тях лечение - какво очакваме като лечебни резултати, потенциалните последствия, респективно качество на живот след лечението.

- Какви са предимствата на брахитерапията в сравнение пред отворената класическа операция? 

При брахитерапията туморните клетки се атакуват отвътре със специално поставени малки радиоактивни елементи. Освен че пази от облъчване съседните здрави тъкани, методът може да спести операция и премахване на простата. Процедурата е бърза, безболезнена и с висока ефективност. Ако трябва да я сравним с оперативното лечение, било роботасистирано или класическо, брахитерапията спестява два съществени негативни ефекта при пациентите - изпускането на урина и запазване на сексуалната функция.

Най-новите резултати на проспективните проучвания показват, че при оперативното лечение един от двама болни имат някаква форма на инконтиненция. Другото голямо предимство е съхраняването на сексуалната функция при мнозинството от пациентите след брахитерапия, което все още е значителен и нерешен проблем на хирургията. И последно, но не по важност предимство е по-ниската цена на това лечение, в сравнение с всички други методи за радикално лечение.

- Д-р Недев, вие сте единственият сертифициран лекар на Балканите, който прилага иновативна процедура за свеждане до минимум на страничните ефекти при лъчетерапия на рака на простата. Защо този нов метод се определя като изключително щадящ за пациентите? 

- Поставянето на т. нар. Спейсър или субстанция, която временно отдалечава ректалната стена от зоната на облъчване,  разреши един от основните рискове при лъчелечението на рака на простатата – негативните странични ефекти към дебелото черво. На практика липсват трайни увреждания при мъжете, избрали поставяне на спейсър, в сравнение с тези облъчени стандартно.

Сексуалната функция след лечението, също се запазва по-добре при облъчване след поставен спейсър-гел. Не бива да забравяме и потенциалната полза по отношение на риска от вторично индуцирани неоплазми при по-ниските дози получени от дебелото черво. Силно вярвам, че това ще е новият стандарт и все повече колеги ще прилагат новостите в нашата област.

- Какво бихте посъветвали българските мъже, които попадат в рисковата група? 

Българите сме умни и отговорни хора и наблюденията ми са, че все повече хора са информирани за важността на навременните профилактични прегледи. Наша роля на нас лекарите и на вас медиите, като основни канали за комуникация, е да напомняме, че всяко заболяване, в това число и онкологичното, е ефективно лечимо, когато е открито в ранен стадий. Това е в сила и за рака на простатата. В ранен стадий, дори агресивните форми на заболяването могат да се контролират.

Мъжете, които имат роднини с това заболяване, би следвало да изследват своя туморен маркер PSA на четиридесет годишна възраст. Това не отменя и първият им урологичен преглед. За всички други мъже – преминат ли 50-годишна възраст, то те трябва да направят своя задължителен профилактичен преглед при уролог. За тях е предвидено и изследване на маркер в кръвта – простатно-специфичен антиген (PSA), което се поема от НЗОК.

За мъжете между 40 и 45 г. е препоръчително да се определи изходно PSA ниво, за да се инициира адаптирано към риска проследяване на здравословното им състояние.

В месеца на мъжкото здраве Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Младост предоставя 15% отстъпка на преглед при уролог с включено ехографско изследване. Пациентите могат да планират своя преглед на *5544 с опция Младост.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук