Професионалният финансов трейдър, инвеститор и фонд мениджър Бисер Варчев даде обширно интервю за агенция БЛИЦ. В него експертът говори по всички актуални икономически теми у нас и по света, както и за влизането на България в Шенген и отлагането на приемането ни в Еврозоната.

Ето как отговори на въпросите на медията ни г-н Варчев, който е основател и президент на редица финансови компании:

- Г-н Варчев, имотният балон е израз, който все по-често се използва от обикновените хора. Моля, да обясните какво всъщност означава „имотен балон“ и какво се случва с този пазар в момента у нас?

- Първо да уточним, че тук става въпрос за жилищен имотен балон. Да, в момента у нас този израз съществува. На този етап 25 % от новото жилищно строителство не е продадено и апартаментите стоят празни. А за големите градове като София, Пловдив, Варна говорим дори за около 30 % непродадени апартаменти.

В Дубай беше така преди 10-15 години. Те строяха масово и когато аз отидох да търся там помещения за фирмени цели, се разхождах в едни призрачни небостъргачи.

В България имотният балон няма нищо общо с този през 2008 година, защото тогава американците имитираха едни деривации на имотите.

При нас няма такова нещо и понеже няма усложняване на нещата, "балон" е малко пресилена дума. Очаквам да има още свиване на цените в този пазар с около 20 %.

- Миналата седмица официално стана ясно, че влизането на България в Еврозоната се отлага. Как ще коментирате тази новина?

- Това развитие беше абсолютно сигурно и ясно. Изненадата за мен е фактът, че го обявиха толкова официално и то още сега, което показва, че Европейският съюз побърза да се застрахова и директно ни вдигна жълт картон.

Това, че единственият проблем у нас е инфлацията, е политическа дъвка. Първо, ние трябва да овладеем инфлацията в осреднения процент, който ЕК и ЕЦБ са казали за една година.

И още нещо, за което никой не говори - тази осреднена цифра на процента инфлация трябва да бъде една година назад за съответната страна. Тоест, ако ние сега овладеем средния процент инфлация за последните 12 месеца, ние трябва да направим това и за следващите 12 месеца в същия този процент, за да сме достигнали критерия.

Друг проблем е бюджетният дефицит. Ние нямаме правителство и се харчат пари за какво ли не. Там сме в много голям риск. Ние ще се справим по инерция с инфлацията, обаче ще увеличим бюджетния дефицит с над 3 %.

Всичко това, обаче, не е толкова интересно. Единият голям проблем е, че ние нямаме стабилно правителство и няма изгледи скоро да се случи това. ЕК затова казва, че може да ни приемат в Еврозоната чак през 2026 година. Причината е, че те искат да видят стабилен кабинет.

Ако продължава тази несигурност у нас и се съставят нови и нови правителства, хората може да излязат по улиците на протести. По този начин ние ще вкараме дисбаланс в структурата на Еврозоната.

Втората основна причина, за да не ни приемат е, че България не се е самоопределила ясно и категорично дали е проруска република или е членка на НАТО и ЕС. Всеизвестно е, че в българското общество има много голямо разделение, свързано с Русия и Запада.

Те очакват от нас ние ясно да заявим, че не сме на страната на Москва, но това не се случва. Така че за мен приемането ни в Еврозоната през 2026 година е химера.

- Какво е нивото на инфлацията у нас?

- Инфлацията пада, стигнахме 2,5 %, но това не е благодарение на определен човек, а се случва по инерция. Това се случва без абсолютно никакви икономически лостове, които да са били приложени. Един от тях е вдигането на лихвения процент, но България, като една малка частица от ЕС, не прибегна до този метод.

В страната ни инфлацията се овладя по естествения път, само че при нас отне по-дълго време. Хората спряха да купуват това, което е скъпо и така пазарът се саморегулира. Това е много лесно за една малка икономика като българската и на практика ние като една периферия се самооправихме.

- Доклад на Световната банка сочи, че глобалният икономически растеж се стабилизира. На какво се дължи тази тенденция?

- Този факт най-вече се дължи на САЩ, поради простата причина, че въпреки високата инфлация и въпреки че те бяха на косъм от рецесия, през цялото време изкарваха по-висок вътрешен продукт, както и по-висок индекс на потребителските цени.

Всички основни икономически показатели на Щатите през последните 2-3 години, когато имаше хипер инфлация, растяха постоянно. От друга страна Китай слезе надолу, те са на минус. Европа през последните 10 години е със затихващи функции.

Останаха нововъзникващите пазари, които са в Индия и Русия.

- Ще избегне ли Европа рецесия тази година?

- Страшно съм изненадан, защото толкова много се предъфква темата с рецесията. Не съм убеден, че обикновеният човек е наясно какво означава тази дума и до колко това е важно за него.

Припомням, че рецесия означава 3 последователни месеца държавата да има лоши икономически показатели.

За мен това е несъществена тема. Ако някоя държава изкара 3 последователни месеца лоши икономически показатели, но на четвъртия ги подобри значително, какво като тя е била в рецесия?!

Германия е в рецесия и като бивш мотор на Европейския съюз, да, при тях е опасно.

- Кое ще има по-положителен ефект за България - влизането в Шенген или в Еврозоната?

- Влизането в сухопътен Шенген съм съгласен, че ще се отрази положително на българската икономика. Ще бъдат хванати комисионни такси от търговията вътре в Европейския съюз.

Това е добре за България, но за Еврозоната - колкото и да ме убеждават, че ще паднат някакви банкови лихви, щели да поевтинеят кредити, за мен това е уникална глупост. Целта на нашето влизане в Еврозоната е единствено политическо решение.

- Еврото или доларът в момента са най-стабилни?

- Съотношението евро-долар в последната година и половина заспа. Това вече не представлява такъв интерес дори за професионалисти като нас - трейдъри и инвеститори.

Няколко неща управляват съотношението евро-долар. Основният фактор са лихвените проценти. Лихвата в Щатите е по-висока от тази в Европа, но както виждаме съотношението стои.

Много се спекулира в момента с това, че БРИКС ще отнемат от статута на долара като основна резервна валута в света. На този етап и това не се случва.

Трилионният дълг на САЩ също не успява да срине долара. Това са пазари, които се управляват от големите сили и те няма да допуснат да се случат никакви катаклизми или максимални отклонения.

Европа сега икономически е много по-зле от САЩ, което означава, че еврото трябва да пада жестоко, а доларът да се качва, но и това не се случва.

Това са управлявани процеси от големите икономически играчи.

- Къде виждате златото на световния пазар?

- Златото се изигра. То винаги се е смятало за защита срещу инфлацията. Да, ама не е точно така, защото голямата инфлация се състоя в последните 2,5 години, а цената на златото се покачи в последните 7-8 месеца.

По-интересно в момента е инвестиционното злато и то достига някакви рекорди. Предполагам, че това се дължи на повишената инвестиционна култура в хората. Инвестиционното злато е един много култивиран продукт, който хората сега започнаха да разбират.

По-добре е да си купиш инвестиционно злато, ако искаш да се пазиш от инфлация, отколкото да си напазаруваш златни бижута.

Иначе за златото, като цяло, то стигна 2,200-2,300 долара тройунция. Инфлацията падна и като вземем предвид колко закъсня покачването на златото спрямо инфлацията в последните 2-3 години, сега предполагам, че по същия начин ще закъснее и тази реакция, така че аз не прогнозирам златото да се повиши повече.

- Какъв съвет бихте дали на хората, които искат да си вложат парите сега. На какво да се спрат?

- Какво могат да направят хората - да си купят апартамент или 1 килограм злато. Но по правилното е да се обърнат към инвестиционен посредник, който да им оформи един портфейл от акции.

Например ние в момента правим портфейли, като в тях основно се залага на така наречената "великолепна седморка". Това представлява акциите на всички компании в света като Tesla, Amazon, Apple, Google и други.

Тези са основните компании, които се занимават с разработването и усъвършенстването на изкуствения интелект. Има още много мегдан да се влагат пари в развиването на изкуствения интелект чрез тези компании, но това не трябва да става сляпо.

Като цяло в имоти точно в този момент не трябва да се инвестира, защото те са в низходяща скала. Златото е на тавана си, а ние никога не купуваме нищо, което е на тавана си.

На този етап бих препоръчал лицензирани инвестиционни посредници, които да ви изградят портфейл.

- Специалистите от една от най-големите банки в света – Citi, прогнозират цената на петрола да пада с до 50 долара на барел. Какво е Вашето мнение?

- Хората трябва да знаят, че когато високо платените анализатори на една голяма банка спекулират и прогнозират каквото и да е било, те имат интерес от това. Както се казва за хората - няма вечни приятелства, но има вечни интересни.

Когато една такава голяма банка като Citi прогнозира, че цената на дадена суровина ще падне толкова драстично, това означава, че те са продали петрол и се опитват да изманипулират пазара.

Ако погледнем една тригодишна графика на петрола, той е овладян. Цената му също се управлява от сериозните играчи като ОПЕК, големите арабски държави и Русия от другата страна.

Като цяло този пазар е овладян и няма да има никакви ексцесии на драстично покачване или падане на цените. Всичко се движи в един вътрешен диапазон.

Интервю на Явор БЕЛЧЕВ, БЛИЦ