Лидер на работодателите разкри пред БЛИЦ разхищенията в държавната енергетика и активната роля на синдикатите в това престъпление
- Има големи проблеми с "ТЕЦ Мини Марица-изток" и исканията за увеличаване на административно определяната цена на въглищата. Това искане е неоснователно и водещо до увеличаване на цената не ел. енергията за всички домакинства и за бизнеса. Цената, която в момента е определена, не е никак ниска - тон условно гориво се плаща 77 лева. Проучванията, които правим, са за много по-ниски цени в Германия, Канада, САЩ. Между 34 и 60 лева за тон условно гориво. Тоест виждате, че у нас имаме една висока административно определена цена.
Ако има проблеми, те не са поради ниската цена на въглищата, а поради лошото управление и ниската ефективност. В тези мини има два пъти повече персонал от колкото в мини, както в Чехия, Полша, така както и в Бобов дол. В "Мини Марица-изток" има 800 души администрация. Там се случват огромни разхищения и злоупотреби.
- Какви са тези злоупотреби и разхищения?
- Разходите за труд в мините, например, са над 3000 лева месечно на човек, включително за тази огромна администрация. Въпреки разхищенията и злоупотребите, именно поради високата цена на въглищата, която е определена, мините за полугодието, като гледаме отчета, са на печалба. Имат направени инвестиции за 25 милиона лева, извършени са ремонти за 27 милиона лева - това е направено за половин година.
Всъщност има огромни резерви за повишаване на ефективността и производителността. Трябва да се оптимизира персоналът, да се спрат разхищенията и злоупотребите. Преди 3 години, вследствие на големите протести на работодателите при увеличаването на цената на задължения към обществото, бяхме постигнали съгласие да изпратим представители на работодателските организации в органите за управление на държавните дружества в енергетиката. Целта беше да се способства за повишаване на ефективността им, но това така и не се случи. Има огромни резерви. Колективният трудов договор е обрасъл с всевъзможни привилегии, каквито няма даже в системата за МВР.
- За какви привилегии говорите?
- За всевъзможни доплащания и допълнителни отпуски, 15 заплати при пенсиониране. Огромни привилегии за цялата армия от щатни и нещатни синдикални дейци. Става въпрос за коли, кабинети, смартфони, доплащания за всички, платени отпуски, командировки и т.н. На практика тези мини се управляват от синдикатите и това се случва изключително неефективно. 12 страници са привилегиите, а такива привилегии няма никъде в България. За тези привилегии се плаща чрез високата цена на въглищата и оттам е електроенергията от всички останали български работници, които изкарват заплатите си на пазара, продавайки продукция в остра конкуренция със световните пазари, без да има кой да има определя административно високи цени на продукция.
- Защо се получава така, че синдикатите не защитават интереса на работниците?
- Синдикатите защитават интереса на много малка част от работниците в България. Има 2 250 000 наети работници, а те защитават интересите на 7 000 от тях, които са точно противоположни на интересите на останалите 2 250 000. Става въпрос и за всички пенсионери и за цялото население.
- По този начин не се ли продължава една порочна практика - далаверите в енергетиката да се узаконяват?
- Точно така. Едно увеличаване на цената на въглищата няма да доведе до нищо друго, освен до увеличаване на злоупотребите и разхищенията.
- Говори се, че в последните месеци някои синдикални лидери са се сдобили с чисто нови автомобили за хиляди левове. Вие имате ли такава информация?
- Да, получаваме такава информация. Закупени са една дузина нови коли за по 40 000 лева. Това е много странен случай. Мениджмънтът кара старите коли на синдикалните босове. Това е срамна история и показва всъщност кой управлява и го прави много неефективно - с два пъти по-ниска производителност, два пъти повече персонал, три пъти повече администрация.
- Какво очаквате Вие от парламента и какви промени трябва да се направят в Закона за енергетиката, за да се спрат тези порочни практики?
- Трябва да се повиши ефективността на управлението на държавните компании. Нужно е да се назначи професионален мениджмънт и да му се предоставят големи права по договорите за управление. Говореше за обемен Закон за управление на държавните дружества. Това така и не се случи. Листване на борсата на големите компании в енергетиката би подобрило корпоративното има управление.
Интервю на Явор БЕЛЧЕВ, БЛИЦ
Последвайте ни