Проф. Плочев от ВМА разкри как едва са спасили проф. Генчо Начев от К-19 и защо е починал синът на Симеон Щерев
Никакво чакане! Да кашля, да киха, да развива пневмония… От началото! Положителен си - ремдесивир!, заяви ръководителят на Първа клиника по инфекциозни болести в столичната болница
Самостоятелен автор на два монографични труда - „СПИН” и „Биотероризмът: скритата война”, съавтор на монографията „Грип от птиците към хората”.
Ето какви важни неща за COVID-19 разкрива в интервю за "Марица" проф. Плочев.
- Проф. Плочев, какво научихте за тази една година битка с коронавирус?
- Няма собствена клинична картина. Тоест ние трябва да лекуваме по алгоритъм, който включва група медикаменти. Първо, противовъзпалителни. Второ, противосъсирващи. Противовирусни. Също противобактериални средства, защото вирусът, като престои 5-6 дни в организма, на негово място се настаняват веднага и бактерии.
Става вирусно-бактериална инфекция. Тези 4 групи медикаменти дават ли се едновременно, се справяме дори и в амбулаторни условия. Но вирусът няма клинична картина, по която аз да позная, че е ковид.
Всичките ги има и при други инфекции. При едни започва с температура, при други се губи обоняние. Но има и друго. От два месеца не съм приемал болен от COVID-19 с нарушено обоняние. Не знам на какво се дължи, на новите мутации ли! Всичко е дълбоко неизвестно и налага основното правило в медицината: няма болест, има болен човек. Всеки индивидуално.
- Какво е положението с коронавируса във вашата клиника - Първа инфекциозна на ВМА?
- Не тежко, но определено тревожно. Тенденцията за увеличаване на случаите се забелязваше. Постъпват от всякакви възрасти. Приемаме и хора, които имат поставена ваксина през януари.
- Как така?
- Ваксината не предпазва от заразяване, а от боледуване. Има стерилни ваксини, които въобще не допускат вируса в организма, такива са например против морбили, хепатит. При ваксините срещу коронавирус е различно. Тук може да се развие някаква симптоматика. Все още е неясен въпросът дали същият може да заразява. Това ще го разберем след 1-2 години.
- Четох тези дни проучване в Израел, че точно това било вече доказано -ваксината на „Пфайзер“ не позволява дори заразяване на друг човек?
- Не знам, приехме вчера точно човек с дори втора ваксина на „Пфайзер“. Вижте, тук науката казва друго, че той може да се зарази, но ще кара леко. В случая говорим за 86-годишен мъж, който е с добра клинична картина и не очаквам да се стигне до дихателен апарат. Има още един подобен случай, но наблюдаваме ги, засега са добре. Тук обаче възникват два сериозни проблема - постваксинационен ковид и пост ковид синдром.
Защото някои, които са лекувани през април, сега отново идват при нас с клиника, а някои и с вирусология на COVID-19.
- Как си го обяснявате?
- Няма научно обяснение. Освен да става въпрос за английската мутация, която да заобикаля вече създаден имунитет. Но това означава, че ние ще караме непрекъснати вълни на вируса, докато мине английският, после южноамериканският, калифорнийският и т.н., което прави проблемът много продължителен.
- Така звучи като нещо безкрайно?
- Има край, като се ваксинират хора и се правят ваксини срещу мутациите, което вече ще е лесно. Същото като при грипа. Няма ваксина, която го унищожава напълно, а измисляме постоянно нови и нови срещу мутациите му.
Вижте, не искаме да плашим, това са единични случаи на повторно заразяване след изкаран ковид или след имунизация. По-опасно е пост ковид синдромът, който трябва да лекуват втори ешелон медици, а не ние, на първата линия. Говорим за пораженията, които се лекуват впоследствие в белодробни, кардиологични, ревматологични клиники.
- Да обобщим: дори да не изкорени вируса, ваксината ще ни помогне да не развиваме болестно състояние или то да не е тежко?
- Да. И да се научим на правила. Природата ни учи. Да се пазим, да понамалим тези масови тържества. За някои хора са ежедневие, всяка вечер са на дискотека. Това е посланието – да продължим да се пазим.
- Една година мина вече откакто се занимавате с COVID-19..
- Точно година, откакто обзаведахме клиниката, подготвихме се. Чакахме болен, един, втори, трети ден. Десет дни го чакахме, докато излезе първият случай в “Пирогов“. Беше 8 март.
- Знаехте ли какво чакате, все пак врагът беше непознат?
- Започнахме с една тактика, оказа се грешна. Не може пет дни един лекар да седи на един етаж и да лекува болни. Води до по-лесно заразяване. Минахме към нов режим – 12 часа работи, два дни почива.
Така намаляваме времето за експозиция. Ако са малки престоите, се получават микродози зараза, което води до микро имунизация. И много наши колеги не боледуваха, но имаха антитела от микроинфекциите. Един от основните фактори е количеството на заразяващата доза. Колко вирусни частици са попаднали едномоментно в човешката носоглътка. За да могат да неутрализират имунната система и да започнат да се размножават.
- Тук идва ролята на дистанция и маски?
- Пример е Нова Зеландия. Един човек да има, следва локдаун на цялото градче за 14 дни. И в момента отбелязват намаление от 99,8 процента на респираторни заболявания. Не давам пример с Китай, където под дулото на автомата никой не смее да излезе. В Нова Зеландия е демокрация, но има надзор и ефективен контрол.
Вижте, не искаме да плашим, това са единични случаи на повторно заразяване след изкаран ковид или след имунизация. По-опасно е пост ковид синдромът, който трябва да лекуват втори ешалон медици, а не ние, на първата линия. Говорим за пораженията, които се лекуват в последствие в белодробни, кардиологични, ревматологични клиники.
- Много ли са хората, които са получили усложнения на други заболявания след прекаран коронавирус?
- Този вирус удря точно там, където ти е слабото място. Пример с мен. Като се заразих, веднага ми вдигна кръвната захар до 20. А с диета и хапчета я държа на 5-6. Трябваше да взимам инсулин.
Във ВМА имаме много успешна методология - веднага се започва мощна анти ковид терапия. Никакво чакане! Да кашля, да киха, да развива пневмония… От началото! Положителен си - ремдесивир! Доста голям успех имаме, знаете колко хора, включително известни политици и бизнесмени, бързо влязоха в строя.
- Ремдесивирът ли е тайната?
- За мен той помага. Много колеги не са на това мнение. Но важното е кога го започваш. Веднага! Същото като при грипа. Не пиеш ли до 48 часа антивирусните препарати, после все едно не си ги пил. Херпесът? Ако не вземем веднага лекарство, още когато ни засърби, той се развива много здраво.
СПИН! Дълги години се чакаше погрешно да падне броят на един показател, да не товаря читателите. Фаул на системата! Сега терапията почва веднага след като се открие болен от СПИН. И хората живеят по 10-12 години. Има един юнак на Бургас при мен - вече живее 28 години. Аз съм сред първите, лекували СПИН у нас.
- Какво друго научихте за тази една година лечение на коронавирус?
- Няма собствена клинична картина. Тоест, ние трябва да лекуваме по алгоритъм, който включва група медикаменти. Първо, противовъзпалителни. Второ, противосъсирващи. Противовирусни. Също противобактериални срества, защото вирусът като престои 5-6 дни в организма, на негово място се настаняват веднага и бактерии.
Става вирусно-бактериална инфекция. Тези 4 групи медикаменти дават ли се едновременно, се справяме дори и в амбулаторни условия. Но вирусът няма клинична картина, по която аз да позная, че е ковид. Всичките ги има и при други инфекции. При едни започва с температура, при други се губи обоняние. Но има и друго.
От два месеца не съм приемал болен от COVID-19 с нарушено обоняние. Не знам на какво се дължи, на новите мутации ли! Може би не засяга тази част от нервната система. Всичко е дълбоко неизвестно и налага основното правило в медицината – няма болест, има болен човек. Всеки индивидуално. Едни лекарства даваме на хипертоник, диабетик, други на здрав иначе човек.
Понякога се налага преливане на плазма, която има антитела. Това се вижда на изследванията. Когато един пациент няма никакви антитела, нормално, подпомагаме го. Важното е да го направим, докато вирусът се движи извън клетките. Влезе ли вътре… Засегна ли се орган, става сериозно.
- Е, едва ли фатално при всички случаи?
- Не, сравнение с предния коронавирус – МЕРС, този е много по-малко опасен. При МЕРС в Саудитска Арабия смъртността стигна 40 процента. Първият САРС разболя едва 800-880 души, но при 25-30 процента смъртност. Но първият – МЕРС, беше най-смъртоносен.
- Добре, че не дойде до България?
- Не дойде. Кой го спря, не ми стана ясно. Сегашният не е толкова смъртоносен, но много по-инфекциозен. Явно валидно е старото правило, че вирусът се приспособява така, че да е по-малко смъртоносен към приемника.
- Тоест, COVID-19 e еволюиралата версия?
- Точно така, вирусът сменя тактиката. Той няма полза да убива, защото трябва да има жив приемник. А като се заразят много хора, организмът ни се приспособява. Вирусът става условно патогенен. Тоест, живее в нас, без да предизвика заболяване.
- Идеален вариант за двете страни, но до него трябват стотици години еволюция?
- Трябвало е преди. При тази медицина сега е различно. Испанският грип убива 50 милиона, но нито е имало ваксини, нито са знаели какво е вирус. Просто трябва да се научим да се съобразяваме в природата. Четох хубава статия в „Нейчър“ – трябва да се научим да танцуваме с вируса – една крачка напред, две назад. Две напред, една назад.
- Отворихме заведенията, а като отвориш картата със заболели в България - червена, та червена?
- За мен не е правилно. Но тук има логични механизми, на които не съм обучаван. Сигурно е важно да има икономика, да има какво да ядат и тези хора. Просто аз гледам от страната на болните. И съм против, но никога няма да тръгна срещу решенията. Няма смисъл от конфронтация в обществото. Все пак е политическо решение. Моята работа е друга, гледам си нея. Политикът има по общ поглед. Аз гледам една болница на три етажа.
- Кой е най-тежкият случай, който успяхте да „извадите“?
- Може би професор Генчо Начев. Един от най-тежките. За малко да го интубираме. А веднъж вкараш ли тръбата... Не повече от 5-6 на 50 и повече интубирани оцеляват.
- Значи има шанс, макар и 10 процента?
- Има. Но ето, синът на Симеон Щерев си отиде, а беше момче канара. Трудно е да кажа защо. Със сигурност късно дойде, а както казах, когато закъснееш, вирусът не се разхожда около клетките, а вече е вътре в тях. Трудно може да го изгониш от тъканите.
Уви, COVID-19 e опасна болест. И моите студенти ме питат - добре де, починалият е бил с диабет, болно сърце, не е ли това причината, защо го пишете починал от коронавирус. А аз им отговарям - ако един диабетик го блъсне кола и почине, какво ще пишете като причина за смъртта. Същото е - блъска ви ковид, умирате от ковид.
- Писано е за най-опасните заболявания, при които ковид удря фатално - диабет, сърце. Все пак може ли да добавите?
- Пълните хора. Много тежко удря. Видя ли пълен човек, веднага го хоспитализирам. Той е рисков, дори да няма симптоми. На много хора така помогнахме.
Другите много рискови болни са хематологичните. Ако го хванем в началото, спасяваме. Но дойдат ли на пети-шести ден, почти няма „вадене“. Имунната му система е заета с борене на ракови клетки, тя не обръща внимание на другия враг - COVID-19. А ако обърне внимание, то е хипер. Получава се познатата вече цитокинова буря.
- Мнението ви за ваксините? Народът като че ли не вярва специално на "Астра Зенека", успяха май чисто търговски да <210> създадат лош имидж?
- Отлична ваксина! В Англия е приложена на над 4,5 милиона души над 65 години с добри резултати. Но вижте, според мен така направиха услуга на медицината. Създадоха конфронтация между отделните ваксини. Започнаха опашки за един тип ваксина. А започнат ли опашки, всички тръгват. Всеки си вика: да не се мина!
- В дефекта има ефект значи?
- Да. Кога сме имали опашки за грипна ваксина! Ще дойде време да има и бой за ваксини. При 4,5 милиона ваксинирани на ден ще ни трябват 5-6 години за групов имунитет.
За мен трябва да пуснат в аптеките ваксините, които могат да се съхраняват и в обикновен хладилник като тези на "Астра Зенека". Така ще се избягнат опашки. Цена от 15, дори 20 лева нищо не е за хората, които искат да са спокойни. Ще се спре тази паника.
- Кога ще свърши цялото това чудо?
- Може би след две години. Само си припомнете. Започна се с един вариант на вируса - китайски. За 10 месеца се появиха пет нови. За още година могат да са още 10. Но и капацитетът на вируса има таван, не може да го прави безкрайно, не е неизчерпаемо. Затова казвам 2-3 години.
- Последно, естествен вирус ли е COVID-19?
- Прекалено съвършен е, за да е изкуствен. Хората можем да правим модели, копия, не и такива вируси. Второ, когато се прави вирус като биологично оръжие, първо се прави ваксината. Затова САЩ нахлу в Ирак. Защото откриха ваксини срещу вариола. Вариолата е официално победена в световен мащаб, но я има в света, в лабораторни условия.
Проф. д-р Камен Плочев, д.м.н., е ръководител на Първа клиника по инфекциозни болести на ВМА, където работи от 1976 г. От 2012 г. заема академична длъжност „професор”. Преминава следдипломно обучение по „Инфекциозни болести” в Белгия, Германия и Нидерландия.
Самостоятелен автор на два монографични труда - „СПИН” и „Биотероризмът: скритата война”, съавтор на монографията „Грип от птиците към хората”.
Последвайте ни
0 Коментара: