Директорът на Главна дирекция "Гранична полиция" главен комисар Светлан Кичиков разкри важни детайли за трафика на мигранти в България, бащата на убиеца Йоан от убийството в Борисовата градина и сигурността по границата в интервю за в. "Телеграф".
- Главен комисар Кичиков, преди няколко дни беше разбит канал за трафик на мигранти през Дунав мост. Хората са били заковани в сандъци и опаковани във фолио. Задържан е и граничен полицай. Каква е била неговата роля?
- Няма задържан граничен полицай. Имало е заповед за задържане на няколко служители, но до физически арести не се е стигало. Снети са им обяснения и са освободени. Това обаче не е разработка на "Гранична полиция" и не мога да ви кажа повече подробности.

- Разрази се полемика за оградата по границата – дали е трябвало да се строи едноредова или двуредова. Има ли изискване точно каква точно трябва да бъде?
- Няма изрични изисквания, които да определят дали да е едноредова или  двуредова. Предложението е направено с оглед на мигрантските потоци-къде са били по-засилени и къде по-слаби. Самото одобряване на проекта и изграждането е правено от областните управители.

- Искате да кажете, че никъде не е казано изрично, че цялата ограда трябва да е от два реда?
- Да. Тя е изграждана на няколко етапа, не наведнъж. Освен това строежът не е планиран на един път, а поетапно, като се вземат предвид различните участъци. Проблемът е не само натискът по границата, а и определените финансови средства. Те са били намалявани във времето.

- Кога ще е готова оградата?
- Към момента се изграждат още 22 км и по разговорите, които сме водили с областните управители, ще са готови до края на май. Става въпрос за областите Бургас и Хасково, но имате предвид, че участъкът в района на Странджа е доста труден. Мога да ви кажа обаче, че МВР в лицето на "Гранична полиция", отговаря към момента за едно малко парче от съоръжението, а за останалите-областните управители. Цялата ограда ще има 5-годишен гаранционен период.

- Кога ще бъдат сложени камерите и техниката по оградата?
- В момента текат поръчките, има засилен интерес от много фирми, които искат да участват. Бяха направени визити по места, да ги запознаем с терена, да знаят как да си конфигурират техниката, така че се надяваме да е по-бързо.

- Излиза, че в момента границата се пази само физически?
- Към настоящия момент да, но на определени участъци има техника.

- Преди около месец се запали камион с бежанци и едва не изгоряха живи на границата с Турция. След това имаше още един случай отново с камион, и то точно в участъка, където се строи оградата. Това нов канал за трафик ли е?
- Това беше опит за разработване на един канал, който щеше да се експлоатира, докато се строи съоръжението. Но така или иначе това нещо не се случи. Мога да кажа категорично, че фирмата, която строи оградата, няма нищо общо. Камионите с бежанците не фигурираха в списъците с техника, която ни бяха дали от фирмата-изпълнител.

- По колко пари са плащали бежанците, за да ги прекарат точно с тези камиони?
- От проведените беседи стана ясно, че са плащали различни суми. Нямало е точно определена тарифа. Някои твърдяха, че са плащали от тръгването до крайната дестинация, без междинни плащания. Говори се за суми от  1500-2000 долара или евро на човек, но е имало и случаи с по $5000.

- Времето вече се затопля. Увеличава ли се броят бежанци, които напират да влизат у нас?
- Не бих казал, по-скоро се запазва миграционният натиск. Но със сигурност броят им е по-голям отколкото през зимата. От началото на годината до сега на турската граница сме задържали от 1 януари до 27 април - 215 човека, а общо са задържани 550 човека. Влизат най-много през зелена граница. Пробват всякакви начини-с камиони, пеша, с коли и бусове.

- Какъв е профилът на бежанеца в момента?
- Млад афганистанец, ако това ви е достатъчно. Но понятието млад за нас е различно от разбирането например в Афганистан или Ирак. Там има деца на по 14 г., които стават бойци, хвърлят бомби, камъни, запалителна течност. В Европа ние ги третираме като малолетни, като истински деца, но критериите са различни.

- Няма война в Афганистан, защо оттам бягат най-много хора?
- За пари. Отиват на Запад, за да се възползват от благините, които дават по-богатите държави.

- Ивелин Матев, баща на Йоан, арестуван за убийството на Георги от Борисовата градина, върна ли се на работа при вас?
- Не. Той вече не е служител на "Гранична полиция". Преди около десет дни си пусна документите за пенсиониране.

- Приказва ли с вас за ареста на сина си?
- Не. Просто дойде и напусна, ако мога така да кажа.

- Какъв мотив е изтъкнал?
- Никакъв, стандартния – навършени години за пенсия. Нали ви е ясно, че няма как този човек от морална гледна точка да продължи да работи при нас.

- Целият квартал Кокаляне, където живеят Матеви, говореше, че е замесен в трафик на бежанци. Проверяван ли е по тази линия?
- Не. Има други, които проверяват финансовото състояние на служителите в МВР, не сме ние. Той си е пуснал декларация, която подава ежегодно, и няма разминавания с посочените в нея факти и проверката на място.

- Направило ли е на някой впечатление, че редови служител живее по-заможно, отколкото му позволява държавната заплата?
- Не съм аз правилният човек, който трябва да отговори на този въпрос. Има други служби. Каквото и да е правено, към този служител нямаше достатъчно доказателства, с които да му бъде повдигнато обвинение за нещо или да се предизвика проверка.

- Излиза обаче, че Матев се е пенсионирал и сега МВР ще му изплати 20 заплати?
- Така излиза, да.

- След като стана ясно, че именно той е баща на Йоан Матев, вие опитахте ли да говорите с него?
- Има други служби в МВР, които са водили разговори с него. След това човекът напусна по собствено желание.

- Ако не се беше пенсионирал, вие щяхте ли да предприемете някакви действия срещу него?
- Нека това остане тайна. Ако имаш морал обаче, щеше ли да останеш на работа, и то в МВР при такава ситуация. Много се съмнявам, да ви кажа. Освен това Матев е бил наблюдаван и изведен от мястото, където е имал възможност да помогне евентуално на сина си, но не искам да влизам повече в детайли.

- Служебният министър на отбраната Стефан Янев пусна заповед да се изтеглят военни от границата. ГЕРБ обаче излязоха с декларация, че това не е правилно. Вие какво мислите, трябва ли да останат на браздата?
- Считам, че към настоящия момент не е целесъобразно да бъдат изтеглени военните от границата особено докато не се изясни обстановката. Времето се затопля и не се знае какво може да стане. Моето мнение е, че има необходимост военните да останат още на границата. Първо трябва да се изясни дали ще има усложнена обстановка или не, чак тогава да се взема подобно решение.

- Временно беше преустановен 100-процентовият контрол по границите в Европейския съюз, заради който се извиха километрични опашки. Кога ще се въведе отново?
- Засега контролът спрямо граждани от Европейския съюз е систематичен. Анализът, който правят служителите на терен, е в облекчен режим, за да не се затруднява придвижването. Облекчен режим означава, че ако прецени служителят, може и да не прави щателен контрол на лицето. Българските документи са машинно четаеми и проверката става буквално за секунди. Разполагаме със специални четци. Но за граждани на трети страни извън ЕС, контролът е задължителен. До края на септември ще сме така-в облекчен режим, защото сме поискали и регламентът ни дава право.

- Да разбирам, че от октомври пак ще се върне 100-процентовият контрол?
- Не се знае. Водят се разговори и ще се вземе решение. Наистина е важно да не затрудняваме чак толкова движението на гражданите. 
 
Източник: "Телеграф"