Вагалински: Лятото беше щуро, Хераклея Синтика изригна!
Зад всички находки стоят исторически разкази, които сме длъжни да възстановим
Археологът, създател и главен редактор на списанието за археология Archaeologia Bulgarica Людмил Вагалински разкрива любопитни подробности за откритата наскоро статуя на глава в Хераклея Синтика пред "Стандарт".
- Проф. Вагалински, преди броени дни открихте статуя на глава в Хераклея Синтика. Стана ли ясно дали тя е от втората фигура, която Вашият екип намери това лято там?
- Главата е на мъж, добре моделирана, мраморна и е много запазена. Намерихме я на около 6 метра разстояние от втората скулптура, чиято глава липсваше. За нас беше изненада мястото, на което я открихме. То отново беше в Големия канал, но в неговия западен край.
От измерванията, които направихме и доколкото успяхме да направим стилов анализ, мога да споделя, че 90 процента тази глава принадлежи на втората статуя. За да станат 100% трябва да изправим статуята и това ще се случи на 3 октомври, когато ще я закараме до музея в Петрич.
- Кого изобразява втората статуя?
- Все още не знаем, тъй като тя беше положена по корем и не сме видяли предната част. Процесът не е толкова лек, особено когато не става въпрос за императори, чиито образи са популярни и лесно разпознаваеми. Това, което знаем до момента, е, че статуята е на мъж, отново имаме божествена голота.
Гърбът е в добро състояние, няма пукнат глезен като при първата открита фигура. Но ще трябва време, за да я проучим. И двете статуи са били скрити в Големия канал по едно и също време. Това се е случило в края на 4 век след силно земетресение, което удря града и след като на жителите му е наложено да бъдат християни. Тогава езическите култове вече не са били добре приети в древен Рим.
- Статуята е поставена по очи, това какво би трябвало да означава? Има ли някаква символика?
- След като разкрихме скулптурата в това положение малко се разочаровахме, защото това значеше, че главата липсва. Ако имаше такава, те не биха я сложили по този начин. Защото липсва уважение, а те показват такова от опита, който имаме към свои статуи и видни предшественици.
Предполагам, че така им е било по-удобно, не търся дълбока символика. По-труден е въпросът, защото главата е толкова далеч. Тя беше положена на лявата страна и гледаше съм своето тяло и към входа на Клоака Максима. Трябва ни време да потърсим за евентуални аналогии.
- Вие и екипът Ви открихте и сграда с подова мозайка. Бихте ли ни разказал повече за нея?
- Много й се зарадвахме, тъй като за първи път намерихме подова мозайка на място. Сградата е масивен градеж от римския императорски период.
Ще уточним датировката след като съответните културни пластове около и вътре в сградата бъдат почистени и разпознати. На първо четене можем да кажем, че е от II-III век. В момента нашият архитект я снима с лазерен скенер, след което тази мозайка веднага ще я консервираме.
Функцията й е важна, на този етап нямаме убедителни доказателства намерени вътре в сградата, но това е нейната югозападна четвърт. Има още много да се работи по нея, догодина би трябвало да я доразкрием. Хипотезата е, че може да е светилище, защото наблизо миналата година откривахме части от скулптури и оброчна плочка на тракийски конник - мраморна, много красива.
- Какви други изненади очаквате на Хераклея Синтика?
- Очаквах да има втора статуя след като намерихме първата в канала. Тъй като този насип не е естествен, а частично натрупан от хора. Голямата изненада беше главата. Други сюрпризи не смятам че ще има, защото 26 септември е последният работен ден.
Всички градежи са консервирани, така че съм спокоен за обекта. Лятото беше щуро, Хераклея Синтика изригна и ни затрупа с интересна информация.
Зад всички тези находки стоят исторически разкази, които сме длъжни да възстановим, почтено, като я правим достояние на обществото. Без целевото финансиране на Министерски съвет и без подкрепата на община Петрич ние не бихме се справили така добре.
- Кога посетителите ще могат да видят всички открития за този сезон в музея в Петрич?
- Първата статуя вече е изложена и тя ще си остане там. Главата също сме я предали, тя обаче още не е изложена и почистена, но туристите могат да я видят в депото на музея.
Правим всичко възможно хората веднага да видят това, което сме намерили. Те много се радват и ние го правим за тях. На медийната платформа Archaeologia Bulgarica също моментално споделяме информация за новооткритите находки.
Последвайте ни
0 Коментара: