18-годишният младеж от Сандански, който претърпя тежък инцидент с електрическа тротинетка през юни, е изведен от неврореанимация, съобщиха от УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“.
Това се случва месец след транспортирането му в спешната болница в крайно тежко състояние с масивна черепно-мозъчна травма.
Момчето постъпи в отделението по неврореанимация, част от Клиниката по неврохирургия, ръководена от проф. Николай Габровски, в критично състояние. Пациентът е бил на апаратна вентилация с постоянен мониторинг и интензивно лечение, докато лекарският екип е водил непрестанна борба за живота му.
От болницата съобщиха, че положените усилия са дали резултат. Месец след инцидента младежът е в съзнание, контактен и показва бързо подобрение в неврологичния си статус. Той е преместен в друго отделение, където възстановяването му ще продължи под лекарско наблюдение.
Според медицинските специалисти, пътят към пълно възстановяване ще бъде дълъг, но най-критичният етап вече е преодолян. Шансовете младежът да се върне към нормален начин на живот са реални, уверяват от лечебното заведение.
Специалистите отново призовават ползването на тротинетки, както и на колела, да бъде изключително внимателно и задължително с необходимите обезопасителни средства.