Взривът в завод 3 на оръжейницата Арсенал“, при който в сряда пострада 52-годишен работник е станал при разглобяване на показала отклонения от стандартните параметри противотанкова граната, съобщи главният инспектор при дирекция „Инспекция по труда“ в Стара Загора Петър Желев. Останалият без пръст Христо Мазнев бил приет на работа в завода преди около две години и имал сравнително голям опит. Дори напоследък водел обучението на новоприети в цех 130.
При първия разговор с ранения той заявил, че белята е станала поради лична негова грешка, но предстоят допълнителни проверки, които стандартно продължават около месец.

В момента на инцидента в помещението е имало още пет души, те обаче не са били засегнати от вълната, предизвикана от запалването на около 150 г черен барут, намиращ се в гранатата.

„В „Арсенал“ работят около 8 000 души, на практика това е най-големият работодател на територията на Старозагорска област. Във времето са издавани множество предписания, свързани както с регистрираните инциденти, така и с текущия контрол.Налагани са и наказателни постановления. Причините са най-различни, за съжаление най-често потърпевши са хора със солиден стаж и умения!“, коментира Желев, цитиран от Монитор.

Той припомни, че на 24 април, пак в завод 3 , но в цех 120, където се пресоват барутите загина следствие обгаряне възможно най-добрият спецалист в областта на барутите инж.Върбан Пешков, който е бил в оня момент технически директор на завода. Заедно с него намери смъртта си и 4-годишният настройчик Румен Райчев. Месец по-късно, на 27 май поради неумело боравене с необезопасен чук в завод 4 край Мъглиж при локален взрив е починал 52-годишният Динко Делийски. По тези два тежки инцидента са образувани досъдебни производства, назначени са редица експертизи, но работата все още не е приключила.

След първия взрив в завод 3 от ИА „ Главна инспекция по труда“ съобщиха че за 2016 година техни експерти правят обследвания на производството в оръжейницата на всеки 3 месеца.

На място трудовите инспектори са установили необезопасени въртящи се части на машини, неосигурен метрологичен контрол на манометри и термометри, липса на нивомерни устройства, които предпазват от преливане, корозия на работно оборудване, както и съхранение на горивни материали в непосредствена близост до работни помещения. Установено е било и непочистване на работните места от остатъци от взривни материали в края на работния процес.На началника на цеха е бил съставен акт за неправилно съхранение на барутни вещества (в по-големи количества, отколкото е необходимо). Заради липсващите нивомерни устройства е било дадено предписание за специален режим за съхраняване на химични вещества.

Случаят от 20 септември е поет от Районна прокуратура – Казанлък, започнато е

разследване в условията на неотложност за престъпление по чл.134 ал.1 т.2 от НК за причинена средна телесна повреда при изпълнение на дейност, представляваща източник на повишена опасност.

Незабавно е започнал оглед на местопроизшествието, иззети са веществени доказателства. Извършват се активни действия по събиране на доказателства, като предстои провеждането на разпит на очевидци, назначаването на съдебно – медицинска експертиза, експертиза по безопасност на труда и др. Срокът за разследване е двумесечен.

В същия завод на 24 април т.г., но в цех 120 , където се пресоват барути ,при запалване на химически вешества загинаха от обгаряния специалистът по производството на барути, 53-годишният инж. Върбан Димитров Пешков- технически директор на Завод 3, и 41-годишният настройчик Румен Кръстев Райчев.

На 27 май пък в завод 4 край Мъглиж загина 52 – годишният Динко Делийски, който предизвикал локален взрив като използвал необезопасен чук.

И двете образувани по тези инциденти разследвания не са все още приключили.