Обзор: Драма и катастрофа на парламентарните избори
Избирателната активност бе изключително ниска, а битката за първото и третото място ще се решат след пристигането на вота от чужбина
Катастрофално ниска избирателна активност и битки за първото и третото място, които ще бъдат окончателно решени след пристигането на гласовете от чужбина, пише "Монитор" в обзора си за изборния ден.
С това ще бъде запомнен предсрочния парламентарен вот на 11 юли за 46-о Народно събрание, в което иначе отново ще влязат 6 формации, подобно на предния състав на парламента.
Предварителните резултати от екзитполовете показаха паритет между ГЕРБ и ИТН с процентна разлика от под 1%.
Усреднените данни дават за партията на Бойко Борисов 23,07%, а за тази на Слави Трифонов - 22,27%, без обаче в сметките да са включени гласовете от сънародниците ни зад граница, които се очаква да наклонят везните в полза на ИТН.
По първоначални прогнози двете формации най-вероятно ще имат еднакъв брой депутати в следващия парламент - по 61 народни представители.
Това би означавало спад за групата на ГЕРБ-СДС с 14 депутати спрямо предния парламент и увеличаване на тази на ИТН с 9 народни представители.
Засега не е напълно ясно и точно кой ще заеме третото място, след като Столетницата отбеляза нов срив и падна на около 14,5% срещу 13,6% за ДБ.
Така БСП почти сигурно ще има поне петима депутати по-малко от предното НС, като прогнозите за нея са, че сега ще вземе или 38, или 37 мандата. За сметка на това ДБ ще има между 36 и 37 мандата, което е с 9 до 10 депутати повече спрямо предния парламент.
Пети в следващото НС се класират ДПС, които по първоначални данни получават 10,67% от гласовете и най-вероятно ще запазят досегашния си брой депутати - 30.
Шести са „Изправи се! Мутри вън“ с около 5%. Това означава, че вероятно също ще запазят досегашния брой народни представители, които имаха и в 45-ото НС - 14.
Самите избори протекоха при рекордно ниска избирателна активност, която се очаква да е не само далеч под тази от вота на 4 април, когато стигна близо 53%, но и под предния негативен рекорд от парламентарните избори през 2014 г. Тогава тя беше 48,66%. Към 17 часа на 11 юли активността беше малко над 29% - с близо 10% по-ниска от същия час на предния вот. Това я доближава до нива, по-близки до активността на евроизбори, отколкото на национални.
Според политолозите причините са три.
Първата - отлив на част от избирателите заради машинния вот, който впрочем даде проблеми в част от населените места в страната, а също и в чужбина и отлив при конкретни групи граждани (виж 14-15 стр.).
Втората - фактът, че изборите са през лятото, когато имащите право на глас традиционно почиват. Третата - умора от избори, след като само преди три месеца отново гласувахме за парламент.
„Какъвто и да е резултатът - първи, съвсем първи, той за нас е постижение“. Това бе първата реакция на ГЕРБ на резултатите от предсрочния вот.
На брифинг в централата на партията зам.-председателят на ГЕРБ Томислав Дончев заяви, че този резултат е следствие на поне двумесечни опити на МВР и службите те да се представят по-зле на вота. По думите му опитите да бъдат изчегъртани очевидно били неуспешни.
Той благодари на гласувалите за формацията, както и на всички, които са отишли да дадат вота си „на фона на хаоса и опитите да бъдат сплашвани“.
„Няма нищо по-тъжно от използвана стъргалка. Каквито усилия да се полагат, резултатът да се изкривява, българската демокрация е жива“, каза Дончев.
Съпартиецът му Тома Биков пък посочи, че се очертава коалиция на протестните партии с подкрепата на БСП или ДПС, а също правителство, което няма да носи политическа отговорност или кабинет тип "Беров", подобно на този на Орешарски.
По думите му обаче тези варианти винаги завършват с крах.
"Каквото зависи от нас, ще го направим, че българското общество да се справи с предизвикателствата - политически, икономически и социални", каза Биков. И добави: "Всички ние трябва да помагаме".
От ИТН дадоха първия си коментар пред телевизията на формацията 7/8.
„С гласовете от чужбина най-логично е „Има такъв народ“ да бъдат на първо място - заяви зам.-председателят на партията Тошко Йорданов, като допълни: „Втори да са ГЕРБ, трети да са „Демократична България“, четвърти -БСП“.
Въпреки допълнителния срив на Столетницата соцлидерът Корнелия Нинова заяви, че въпросът за оставката й не стои на дневен ред, като подчерта като основен проблем, очертал се на вота, ниската избирателна активност.
По думите й това означава, че следващият парламент ще стартира с много ниска легитимност. „Няма сериозна промяна от миналите избори. Отново сме в изходна точка“, заяви Нинова и допълни:
„Трябва да има редовно правителство, което да започне дълбоките и истински промени“. На въпрос дали биха подкрепили кабинет на ИТН, тя заяви, че този път подкрепата няма да е безусловна.
Ако сме държавници, трябва да излъчим правителство, заяви обаче Нинова и продължи: „Длъжни сме да го направим, за да не хвърлим България в политически хаос“.
В същото време съпредседателят на „Демократична България“ Христо Иванов обяви, че формацията е претендент за третото място, като посочи също, че това я включва в политическите сили, които могат да очакват да получат мандат.
В коментар за bTV той посочи, че формацията е заложила на активна и позитивна кампания и на силна гражданска листа. „Ако успеем да удържим тази позиция, защото ние сме я получили на кредит, в България ще има нов политически факт - появява се стабилен гарант за амбициозното развитие на страната към евроатлантическата сфера“, заяви Иванов.
ДБ е готова на разговор с ИТН, когато стане ясно окончателното разпределение на силите, заяви пък Антоанета Цонева от „Демократична България“ в интервю за БНТ.
„Направихме добра кампания“, бе първият коментар след края на изборния ден на лидера на ДПС Мустафа Карадайъ. По думите му ниската активност не се е отразила на относителния дял на движението и те го запазват.
Карадайъ припомни, че мотото на ДПС е рестарт на държавността и посочи, че изборите през април са дали старт на рестарта и промяна на модела на ГЕРБ. Самата промяна пък е възстановяване на демокрацията.
"Когото и да подкрепи ДПС, ще го направи с условие. ДПС няма да подкрепи безусловно", каза Карадайъ на въпрос дали са склонни да подкрепят кабинет на ИТН.
Изброи и условията - възстановяване на демокрацията и нормално функциониране на държавните органи, а не да са „бухалка срещу бизнеса и гражданите“.
А също ясна програма за ускорено развитие на страната на базата на приоритетите на ЕС, които били техни от 2013 година. Помолен за коментар на първоначалните прогнози, че ДПС е пета сила на този вот, след като на предния бе четвърта, Карадайъ подчерта, че първо трябва да се видят официалните резултати и посочи, че ако преди подкрепата им е била около 10%, сега е 11,5%.
Избирателите на ИМВ най-повлияни от действията на служебния МС
Действията на служебното правителство са повлияли най-много на избиралите на "Изправи се! Мутри вън!".
Това сочи изследване на „Галъп“ по поръчка на БНТ. 35% от гласувалите за ИМВ са отговорили, че служебният кабинет е повлиял на избора им. 26% от избиралите на "Има такъв народ" също са повлияни от действията на кабинета на Стефан Янев.
Положителен отговор на въпроса са дали и 23% от избирателите на БСП и „Демократична България“. Най-малко влияние е оказано върху гласувалите за ГЕРБ/СДС.
75% от тях са отговорили, че решенията на служебното правителство не са променили избора им. Кабинетът на Янев не е повлиял и на 68% от гласоподавателите на БСП, ДБ, ДПС и Българските патриоти.
Опашки от плажа в Гърция, отлив в Турция заради машините
Големи опашки за гласуване се извиха в съседна Гърция. В столицата Атина се образуваха колони от хора пред секциите. Само в една от секциите в града гласуването бе на хартия.
Силен интерес към вота се забелязва на остров Миконос, както и в Солун. В Халкидики има две избирателни секции - в Никити и Неа Мудания. Сред чакащите камерата на Нова TV улови дори братя Аргирови.
В Никити опашката бе разделена на две, за да бъдат хората на сянка, а заради високата активност там към гръцкия курорт бяха пратени още 300 бюлетини към Никити.
В цяла Северна Гърция се гласува само с хартиени бюлетини, като можеше да се гласува с декларация, която се попълваше на място преди вота.
Отлив от секциите с машинен вот и спречквания на три места маркираха вота в Турция. В две секции в Истанбул се стигна до намеса на полицията, а в Бурса – и до сбиване между двама наши сънародници.
Спречкването между тях бе предшествано от спор в избирателната секция на консулството ни в Бурса, като единият от участниците бил застъпник, твърдящ, че другият искал да му вземе документа за наблюдател.
Машините затрудниха част от гласуващите, а на кадри, изпратени от зрител на Нова TV, се видя как член на СИК гласува вместо избирател в Чорлу.
Гласуването на българите Германия премина бързо, съобщи БНР. Федералната република е на второ място по брой секции в чужбина - 109. До ранния следобед са гласували средно по около сто души в секция.
В четири от общо шест секции в Берлин имаше само машинно гласуване. Без напрежение този път премина и гласуването в Лондон.
След като на вота на 4 април столицата на Великобритания стана свидетел на огромни опашки пред избирателните ни секции, този път обстановката беше видимо по-спокойна.
"На предишните избори тук бяха 60-80 души отпред, сега виждаме, че има много по-малко присъстващи. Но това се дължи по всяка вероятност и на това, че се откриха много нови секции. Знаете миналия път бяха 35, сега са 135.
При това ще се гласува с машини в 56 от тях. Със сигурност това ще има отражение върху активността. Създаде се много по-голяма организация, откъм логистика имаше значителни въпросителни, но така или иначе аз съм оптимист, че денят ще мине успешно", заяви през изборния ден посланикът ни във Великобритания Марин Райков.
Интересното дойде от една от секциите в английската столица. Там избирател се обърка и вместо контролната разписка от машината пусна в кутията смарт картата, с която се гласува с устройството.
ЦИК е дала указания на секцията в Лондон гласуването да продължи с останалите две смарт карти, а тази пусната в кутията да не се вади до приключване на изборния ден.
Изборният ден в друга европейска столица – Мадрид, започна с около 15 минути закъснение заради проблеми с две от машините. На територията на Испания бяха разкрити общо 67 секции, в 31 от които се гласува с 58 машини.
След отстраняване на проблема изборният ден протече нормално.
Първите секции за изборите отвориха в Нова Зеландия. Два часа по-късно започна и гласуването в Австралия. Заради часовата разлика изборният ден зад граница ще приключи най-късно в Сан Франциско, САЩ - в 6 часа българско време в понеделник.
Масови проблеми в страната, 53 устройства отказаха
Масови бъгове с машини маркираха вчерашния вот, което от своя страна забави изборния процес в редица секции и доведе до преминаването към гласуване с хартиени бюлетини в десетки други.
Първоначално ЦИК съобщи, че 42 машини от общо 10 516 устройства в страната са спрели да работят – една част въобще не тръгнали, трети са спрели след 1-2 часа работа.
Така в тези 42 секции се премина към вот с хартиени бюлетини. Само час по-късно тяхната бройка набъбна на 53. В нея влизат и 5-те секции, за които ЦИК още в събота вечерта е взела решение за преминаване към хартиен вот.
Въпреки това от комисията поясниха, че процентът на машините, които не работят, е малък – близо 0.49%.
Най-много бяха те в София и във Варна. Отказали машини имаше в Бургас, Враца, Плевен, Добрич, Велико Търново, Видин, Силистра, Разград. ЦИК беше единствената, която можеше да вземе решение дали машинният вот може да продължи или да се премине към хартия.
Това обаче предизвика забавяне. Така, за да има по-бърза реакция, от ЦИК дадоха това правомощие на всяка отделна РИК.
Иначе в началото на изборния ден някои от машините стартираха по-късно. Оказа се, че те са били настроени час по-късно – по астрономическо време, и затова се е наложило да заработят в 8.00, вместо в 7.00 часа.
Такъв е бил казусът с 8 устройства в Бургас. В друга секция в бургаския квартал "Лозово" пък изборният ден е започнал малко преди 10.30 часа. Голяма част от гласоподавателите в тази секция изцяло се отказаха да дадат своя вот заради забавянето.
Подобна била ситуацията и в Карнобат. Там, където се е получило забавянето, изборният ден трябваше да бъде удължен с още час, обясниха от РИК Бургас.
Повече от 5 часа и половина се чакаше решението да се премине към гласуване с хартиени бюлетини в 77-а секция в ОУ "Стоян Михайловски" в Пловдив след проблем с машината за гласуване.
В 36-а секция в София пък машината не е отчитала картата. Вратата на секцията е била затворена около час и половина, от 8.00 до 9.30 часа. За да работи, една от машините в Ямбол трябваше да се рестартира след почти всеки втори избирател. Въпреки това не се премина на гласуване на хартия.
Проблеми с машините има и в Костинброд, където една машина е изкарала касови бонове вместо разписки, предава БНР. Това се случи в шеста секция в града, съобщи председателят на 26-а РИК Димитър Димитров.
Във Варна пък РИК проверява сигнал за машина в секция във варненския район „Приморски" и позволила на един човек да гласува два пъти последователно, без да се вади картата, което на практика не трябва да е възможно. Машината е пуснала две разпечатки.
В чужбина се оказа, че една машина е спряла за кратко в Испания
В Турция също имало секция със спряла машина, но в нея имало и второ устройство и затова там машинният вот продължил.
57-годишна жена гласува близо час
Близо час гласува 57-годишна жена в Каменар. Тя призна, че е неграмотна и не може да прочете инструкциите, за да упражни правото си на вот.
Сийка Йорданова беше сред първите, дошли да упражнят правото си на вот в Каменар. Машината за гласуване обаче се оказа непредвидена трудност за нея.
Въпреки напътствията от страна на СИК, жената не успя да се справи с машината и при втория опит. Последва и трети опит, а борбата на жената с машината продължи.
На помощ се притече и техникът, който отговаря за машината, който също обясняваше на жената какви стъпки да следва. Оказа се, че жената е маркирала първо номера на преференцията, а не на желаната партия и затова машината не е зачела вота й.
ЦИК ще брои контролно разписките в 1382 секции
Междувременно ЦИК реши, че ще брои контролно разписките в 1382 секции - 1343 в страната и 39 в чужбина. Целта – да бъдат сравнени с резултатите от протоколите от гласуването на секциите.
Подобно преброяване имаше и след частичните местни избори на 27 юни и на балотажа на 3 юли. На първия тур бяха проверени 16 секции, а на втория – 32.
Кои точно секции ще бъдат проверени ЦИК определи с жребий. По време на заседанието на ЦИК стана ясно, че във всяка седма секция в страната, в която има машинно гласуване, ще се направи контролно преброяване.
Става дума за секции извън тези, при които имаше възникнал проблем с машините и преминаване към гласуване с хартиена бюлетина. Там СИК са задължени да преброят контролните разписки от машинното гласуване в края на изборния ден.
В секциите, в които има по две машини за гласуване, разписките от всяко устройство ще се преброяват отделно и резултатите ще се вписват в отделен протокол. Всяка РИК ще трябва да предаде на ЦИК опаковани контролните разписки от секционните комисии.
ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ ЗА ИЗБОРНИТЕ РЕЗУЛТАТИ
Последвайте ни
2 Коментара: