До момента в ЦИК са подадени само 32 жалби и сигнали, няма сериозни нарушения. Това каза говорителят на централната избирателна комисия Росица Матева по време на брифинг.

„Има обичайните проблеми. На част от местата има проблеми с машините. В доста от секционните избирателни комисии в страната и извън нея не са се явили членове от секционните избирателни комисии и трябваше да се направят замени. Предприети са необходимите действия навсякъде, за да бъде осигурени гласуването и да протече нормално.

Искаме да направим много важно съобщение, което искаме чрез вас да бъде разпространено до всички български избиратели. Получихме няколко сигнала и обаждания от избиратели, включително от членове на секционни избирателни комисии, че има избиратели които гласуват в единия вид избор, след което искат втора карта, за да гласуват за другия вид избор.

Достатъчно ясно пояснихме, че всеки български гражданин - като избирател, има право да реализира правото си да гласува с едно съобщение и с една карта за гласуване, която му се дава.

Когато застане пред машината първата възможност, с която може да гласува, е изборите 2 в 1. Натискайки първото поле на машината, ще гласува и за двата вида избори. Ако гласува само за единия избор СИК няма да му даде втора карта, за да гласува за другия вид избор, защото може да повтори гласа си в избора, в който вече е гласувал. В машините има опция за гласуване в двата вида избор – с една машина и карта“, каза още тя.

Матева коментира изявлението на премиера Стефан Янев, че ще се броят контролните разписки само като брой: „Уточняваме, че решението на ЦИК е от контролните разписки след приключване на изборния ден и установяване на резултата от машинното гласуване чрез разпечатването на протокол секционните избирателни комисии ще преброят гласовете, подадени чрез машините от контролните разписки, по партии и коалиции и ще попълнят съответните приложения, които са им предоставени, без да се броят преференциите – само гласовете са партии и коалиции“.

Говорителят на ЦИК посочи, че днес се гласува в 13 219 избирателни секции.
„Днес имаме окончателния брой – ще гласуваме в 13 219 избирателни секции. От тях подвижните за гласуване на лица с трайни увреждания са 339. В болници и други социални заведения са 167.

Подвижните секционни избирателни комисии за карантинирани лица са 175, а в места за задържане са 12 секции. В страната и извън страната гласуваме с 11 936 устройства за машинно гласуване, от тях в предизборния ден 7 устройства е страната не можаха да започнат работа. Районните избирателни комисии са взели решение в тези секционни избирателни комисии да се премине към, хартиено гласуване“, каза тя.

Росица Матева посочи, че към днешния ден има проблеми с машините в 32 секционни избирателни комисии, като тези 7 са в тези 32. Там също е преустановено машинното гласуване.

„Изпраща се информацията в ЦИК. Ние одобряваме и указваме на районните избирателни комисии да вземат решение да преминат към гласуване с хартиени бюлетини. От 11 936 устройства до момента само 32 по различни причини не работят. Основните причини са, че изобщо не се е включило устройството, такива, при които по някакъв начин смарткартата не сработва, за едно от устройствата не работи печатащото устройство и не отрязва разписките.

Две или три устройства не работи екрана. Поради тази причина искам да кажа, че устройствата за машинно гласуване трябва да се дезинфекцират само с до 75% етилов спирт. Имаме сигнали, че на няколко места се образува от дезинфектанта филм върху екрана на машината и това е причина той да не може да работи. Ако избирателите се дезинфекцират с гелообразен дезинфектант не дава възможност да се натиска екрана за гласуване“, допълни Матева.

„Постъпили са до момента само 32 жалби и сигнали в ЦИК. 7 от тях са за агитация в социалните мрежи. ЦИК не контролира социалните мрежи, те са извън правомощията ни.

Имаме няколко сигнала за това, че на избирателите не им се дава втора карта да гласуват. Имаме няколко сигнала, че в няколко секционни избирателни има поставени по две кутии за разписки, което е в противоречие с указанията на ЦИК. Всички сигнали се обработват и ако е необходимо се изпращат към районните избирателни комисии по компетентност. Няма сигнали са сериозни нарушения в изборния ден“, каза още тя.