Стартът на 48-ото Народно събрание е на прага. Политическият ни елит обаче като че ли и след четвъртите поред избори в рамките на година и половина все още не може да осъзнае откъде трябва да започне и какви са адекватните мерки за справяне с най-наболелите проблеми на страната.

А проблемите не са никак малко. От липсата на бюджет до края на годината, през цунами от кризи във всеки един сектор, невиждан през последните 30 години ръст на престъпността, до блокаж на законодателния процес по всички направления, поради липсата и на минимален консенсус от страна на депутатите по всички въпроси, които реално интересуват хората.

Причините и генезисът на неразбирателството между партиите и техните представители са много и трудни за описване в няколко реда, но най-общо те изглежда да се коренят в едно – държавната баница е голяма, а разделянето и е трудно. С две думи – вместо да се фокусират върху държавническото поведение и да се концентрират в решаването на проблемите, политиците у нас от 2 години се борят за собствената си власт и благополучие. Като междувременно мултиплицират и усилват проблемите.

Докато политиканстват на дребно и още отпреди встъпването си като народни представители политиците ни дават заявки, че мишена на действията им ще бъде единствената останала стабилна сфера в държавата – съдебната власт, главният прокурор Иван Гешев ги изпревари и хвърли ръкавицата в тяхното поле.

С лични писма до всеки един от 240-те народни представители Гешев, който напоследък остана единственият активен представител на държавната власт по реалните проблеми на хората, ги призова да се смирят за момент и да се обединят. В писмото си главният прокурор призовава депутатите за дебат за кардинални промени в правосъдието, за адекватна съдебна реформа и най-вече – да спрат да имитират загриженост за проблемите на съдебната власт. Защото липсата на дебат и заявените намерения за персонални смени по върховете на „Темида“  представляват точно това – обличането на гнила ябълка в целофан и неглижиране на същинските проблеми на българското правосъдие за сметка на политически и конюнктурни интереси.

В писмото си до депутатите от 48-ото Народно събрание Гешев напомня и нещо много важно – в момент на вихреща се война непосредствено до границата ни, българските институции трябва да действат единно и с необходимата отговорност за защита на националния интерес на българските граждани и за преодоляване на кризите. Вместо това, ние дотук виждаме единствено поставянето на „червени линии“ и пълно разединение, затова и главният прокурор апелира тази негативна тенденция да спре.

Да бъде чут и гласът на българските магистрати в бъдещите намерения на депутатите да отварят отново въпроса за „съдебната реформа“, призовава още главният прокурор. Защото дотук, с последните промени, свързани със съдебната власт, като закриването на специализираното правосъдие и заявките за скопяване на правомощията на държавното обвинение, депутатите не постигат нищо друго, освен да блокират системата и да вредят на магистратите.

Накрая главният прокурор отбелязва и че „само широк професионален дебат между институциите и гражданското общество, с участието на академичната и научната общност, може да гарантира сигурността на всички български граждани“. За това призовават и българските граждани – намалете егото, госпожи и господа народни представители! Защото българските граждани и  държавността вече са на предела на търпението и силите си.