Асен Василев заговори за оставката на Росица Велкова, но... ВИДЕО
Ще имаме редовно правителство, което ще внесе бюджет, категоричен беше Кирил Петков
От изявлението на БНБ и на вицепрезидента вече стана ясно, че държавата няма да фалира, както и че тази година ще може да се формира бюджет при 3% дефицит, което е изцяло в Маастрихските критерии. Няма причина за каквато и да е паника. От ГЕРБ и от част от служебния кабинет обаче продължава да се разказва, че за да се формира 3% дефицит, трябвало да се наложат драконовски ограничения в разходите и да се правят допълнителни данъци свръхпечалба. Това заяви на пресконференция на "Продължаваме промяната" - "Демократична България" в Пловдив съпредседателят на ПП Асен Василев.
"Това не е необходимо и ясно се вижда от отчета на самото Министерство на финансите за изпълнението на бюджета от януари. В отчета виждаме, че разходите растат, което е съвсем нормално с оглед инфлацията и ръста на икономиката. Няма драматично нарастване на разходите, но виждаме срив в приходите. Той е локализиран в ДДС в страната. Данъците, които всички ние като физически лица сме платили, са се увеличили с 22,5%.
Това е съвсем нормално, имайки предвид, че има 16% инфлация, 4% ръст на икономиката и ръст на доходите в Европейския съюз. Този ръст на доходите означава съответно и ръст на данъците, които плащат гражданите. Приходите от ДДС при внос – тези, които събира митницата, са се увеличили с 19,8%, което пак е сравнително нормално при 16% ръст на инфлацията и 4% ръст на икономиката.
През 2021 г., когато влязох като финансов министър в първия служебен кабинет и сменихме ръководството на НАП, успяхме от май до декември да съберем 8 млрд. лева повече приходи в хазната, което беше с почти 18% от заложеното в плановете на НАП, които заварихме. Точно тези 18% липсват в приходите за януари", посочи Василев.
"Още не са излезли данните за февруари, но ако картините, които се чертаят, се чертаят на база на януарските отчети, това означава, че пред финансовото министерство стои една основна задача – да се събере ДДС в страната. Всички други експерименти за вдигане на други данъчни ставки и за допълнително намаляване на разходи трябва да бъдат оставени настрана, докато не се съберат приходите, не се тегли чертата и не се види реално какъв ще бъде дефицитът при събрани приходи. Тогава вече могат да се предприемат истински мерки, ако те са необходими. Нашата прогноза е, че те няма да бъдат необходими", добави той.
"Обикновено след такива изявления се иска оставката на министъра на финансите. Ние нямаме намерение да правим това, тъй като след две седмици ще има редовно правителство и тя повече няма да е министър на финансите. Не смятаме, че нещо по-добро или по-различно може да се случи в рамките на тези две седмици", каза той.
"Ще имаме редовно правителство, което ще внесе бюджет. Този бюджет ще бъде с 3% дефицит. Редовното правителство ще започне да решава реалните проблеми на хората", заяви от своя страна и Кирил Петков. "Вярваме, че следващото редовно правителство, което ще бъде сформирано, ще бъде с дългосрочен мандат", добави той.
"Вчера имахме среща със земеделци в Пловдив и там ясно се каза, че няма как България да има ниски цени на основни храни, ако не си ги произвежда. В момента внасяме 70% от месото, 50% от доматите, 45% от яйцата, 30% от млякото. Този внос идва на европейски цени плюс транспорт. Следващото правителство ще работи с ясен национален приоритет малките и средни български ферми да бъдат фокус и голяма част от европейските средства и националното съфинансиране да отива там. Ако имаме българско производство на българска храна, и транспортните разходи ще бъдат по-малко, и локалната конкуренция ще бъде повече и по този начин цените ще могат да паднат дългосрочно. Ще има реална стратегия за българското земеделие като национален приоритет", обеща Петков.
"Няма как да се конкурираме с европейските фирми на европейския пазар, ако нашите фирми чакат по няколко дни на Дунав мост. Съкращаването на срока на доставки може да стане само, ако България е в Шенген, каза още той.
"Друг основен приоритет е влизането в еврозоната. Няма как да допускаме някой да се опитва да страхува хората с внушения за курса на еврото и лева, както стана с репликите на министъра на финансите. Когато влезем в еврозоната, такива политически внушения няма да имат занчение. Българските банки ще могат да бъдат регулирани от европейските институции и българските семейства да са сигурни, че техните спестявания не могат да бъдат функция на един или друг политик", изтъкна той.
"Нашата основна задача след тези избори е да възстановим парламентарната република, защото 2 г. съществуваме в състояние на квазипрезидентска република. Трябва да има редовно правителство, което да възстанови парламентарната република и да решава всички задачи, които стоят пред държавата", заяви съпредседателят на ДБ Атанас Атанасов.
"Във външнополитически план е изключително важно България да стане член на Шенген. Тогава ще бъдат решени редица въпроси, касаещи границите, трафика на наркотици и нелегални мигранти. Важно е българо-турската граница да бъде наситена със съвременна техника, която да долавя формиращи се колони още на турска територия и това нещо да бъде пресичано навреме съвместно с турските служби", посочи Атанасов.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
6 Коментара: