За следващия парламент най-интересния и същевременно предизвикателен въпрос, свързан с фиска, е какъв ще бъде дафицитът, заложен в новия бюджет, който депутатите трябва да приемат до 2 месеца.

Това коментира пред БНР-Радио София макроикономистът Стоян Панчев, съосновател и изпълнителен директор на Експертния клуб за икономика и политика.

По думите му служебното правителство трябва да внесе всеки момент свой проект за бюджет. За него се знае, че ще се търси 3% дефицит, не се предвижда увеличение на минималната работна заплата, както и някои допълнителни данни, които ще се предложат според това, имаме ли кабинет или не.

Приемането на България в еврозоната се очертава доста сложно, защото пред нас е изискването за бюджетния дефицит, както и инфлационният таван. Освен това при подготовка и събрани подписи за референдум, никой няма насила да ни приема.

Това отлагане няма да е критично. За да не се стигне до ценови шок, например, в Унгария са въвели допълнителен критерий за еврозоната – доходите на унгарците да достигнат 90% от средноевропейските.

Според икономиста идеята за данък върху свръхпечалбата за второто полугодие говори едва ли не за избирателно налагане на

допълнителни данъци от държавата върху бизнеса, като в същото време го субсидира с цената на електроенергията и на газа.

Ефектът ще е: нито щ се постигнат по-ниски цени, нито ще има бизнес, който да работи по-добре.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук