Разликата между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ пет дни преди вота е под 10% в полза на партията на Бойко Борисов. За ГЕРБ ще гласуват 26,4%, а за ПП-ДБ - 16,6.

На 1,4% след тях се нареждат ДПС с 15%, а четвърти са "Възраждане" с 14,5 на сто. Пети и шести се нареждат БСП и "Има такъв народ" (ИТН).

Това сочат данните от последното проучване* на Центъра за анализи и маркетинг (ЦАМ), представено в БТА от социолога Юлий Павлов.

Според прогнозата ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ ще имат съответно 73 и 46 депутати - общо 119. Възможно е първите три политически сили обаче да не съберат 160 народни представители. Това ще направи съставянето на правителство трудно.

"Напълно възможно е да се наложи ДПС да бъде официален партньор, а не само подкрепящ, което ще създаде проблеми за ПП-ДБ", прогнозира Павлов.

И за европейските избори ГЕРБ заемат водещата позиция с 26,2%. Втори са ПП-ДБ с 17,7%, следвани от "Възраждане" с 14,8% и ДПС с 14,1%. Пети се нареждат БСП 8,1%, а шести ИТН с 5,3%.

"В ГРАО има регистрирани 2 милиона и 500 000 или 2 милиона и 700 000 души. Тоест малко под 40% от избирателните списъци", посочи Павлов.

Центърът за анализи и маркетинг е направил проверка и на рейтингите на политиците и институциите. Според него повечето водещи политици имат доверие под 20%.

Сред институциите единствено армията има положително доверие - 52% доверие и 27% недоверие. Най-високо е недоверието към Прокуратурата.

Доминира негативна оценка за правителството на сглобката. Според 27,5% правителството Денков-Габриел се е справило с управлението на страната "успешно" или "по-скоро успешно". "По-скоро неуспешно" и "изобщо не се справи" са избрали 68% от анкетираните.

Според 24% ПП-ДБ са виновни за провала на ротацията, а според 17% вината е на ГЕРБ.

Служебното правителство на Главчев анкетираните определят по-скоро като "неуспешно".

*Проучването е проведено между 31-ви май и 4-ти юни т.г. Анкетирани са 820 пълнолетни граждани. 1% от анкетираните съответства на около 53 000 души.

Използвана е двустепенна извадка с квотен принцип на подбор на анкетираните. Проведени са преки стандартизирани интервюта "лице в лице".

Максималната допустима грешка при 50% дялове е 3,5 %, като тази вероятна статистическа грешка намалява при по-малки дялове. При малките партии: под 3-4%, възможната грешка е от същия порядък, напълно съизмерима със самата стойност на измерването. 

Купуването и продаването на гласове е престъпление!