За първи път на 9 юни имаме смесено гласуване при вот "2 в 1" и за първи път от 20 години отново ще пускаме цветни бюлетини. Двойно повече числа за обработка, 2000 служители, които да пресмятат данните от гласуването и денонощна работа - това се очертава да е картината след края на изборния ден.

Какви са разликите при двата вида вот и за какво да внимаваме пред урните?

Още с влизането в секцията избирателят трябва да е решил дали ще гласува и на двата, или само за единия вид избори. За да не се объркват хората, от ЦИК взеха решение бюлетините да са цветни - за Народно събрание надписите, номерата и защитната лента на гърба са зелени, а за Европейския парламент - сини. На последните избори имаше много невалидни бюлетини, заради отбелязани само преференции, без партия.

"Ако се гласува само в кръгчето, гласът е недействителен, затова отново казвам - много е важно избирателите най-напред да гласуват в квадратчето на номера на избраната партия или коалиция", обясни Росица Матева, зам.-председател и говорител на ЦИК, пред БНТ.

В секциите с над 300 души - над 9300 в страната, ще можем да гласуваме с машина. След поставянето на картата в устройството избирателят има три опции - да гласува за двата вида избори, само за Европейски или само за национален парламент.

"Ако потвърди този избор, повече не може да се връща и ако е избрал да гласува за единия вид избори, повече не може да се връща назад", подчерта Росица Матева, зам.-председател и говорител на ЦИК.

При разпечатването на машинните бюлетини, тези за Европейски парламент ще са по-къси, а за националния - по-дълги. Преди да ги пусне в урната, член на комисията им слага по един печат. Заради смесеното гласуване в секциите ще има и по 4 кутии за бюлетините. И още една сериозна разлика при тези избори - ще има два избирателни списъка. Това се налага, тъй като за Европейски парламент има изискване за уседналост - гласоподавателят трябва да е живял поне през последните три месеца на територията на Европейския съюз.

"Ако избирателят няма избирателни права за членове на ЕП, тъй като за Народно събрание няма да има избиратели без избирателни права, тогава ще гласуват само с хартиена бюлетина", каза Камелия Нейкова, председател на ЦИК.

За да стимулират секционните избирателни комисии, от ЦИК гласуваха и допълнително възнаграждение от по 25 лева на човек за тези състави, които предадат протоколи без грешка. По-високо е и основното им заплащане - по 275 лева за председател и по 234 лева за член.

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!