Над 2/3 от пътните знаци у нас не отговарят на изискванията
Това показва инспекция на експерти по пътна безопасност със специални уреди
Емил Тарасов е сред хилядите пострадали на пътя в последните дни. Инцидентът става на кръговото кръстовище на Сточна гара в София, докато кара скутер. Засечен е от лек автомобил.
„От крайна дясна лента прави ляв завой, което не е позволено. Засича цялата колона, а аз като първо превозно средство, за да не се блъсна и за да избегна удара, натискам спирачки и падам”, разказа мъжът.
Разминал се е с ожулвания и щети по скутера. „Късмет е, че отзад нямаше автобус и превозното средство зад мен спря доста адекватно”, поясни той.
Емил смята, че вината за инцидента не е само на шофьора на колата. По думите му на Сточна гара няма добра организация на движение.
Около мнението, че знаците и маркировката са причина за много от катастрофите се обединиха и пътни експерти. Затова започнаха да правят проверки на качеството им в населените места. Стартът на инспекцията е близо до училище. Първо се прави оглед на знаците за това дали имат стикери за годност.
„Ако има стикер, минаваме на следващата стъпка, това е дали знакът е светлоотразителен”, заяви Диана Русинова от Европейски център за транспортни политики.
Оказва се, че повечето табели на практика са невидими за шофьорите. „Може би около 70% от пътните знаци в зоната, в която се намираме, не отговарят на минималните изисквания. Те трябва да бъдат подменени”, поясни Русинова.
Пътните експерти ще сезират всички общини, в които установят негодни знаци, за да стартира процедура по подмяната им. За Сточна гара също ще има препоръка след катастрофата с Емил – да се поставят допълнителни указателни табели, за да не се стига до подобни ситуации.
Последвайте ни
0 Коментара: