Бащата на българския валутен борд – професор Стив Ханке уличи бившият премиер и създател на задкулисните икономически кръгове у нас Иван Костов в корупция.

За случая Ханке разказа в интервю за bTV, където беше поканен да коментира темата с влизането на България в чакалнята на еврозоната.

Пред смаяния поглед на иначе верния на „мейнстрийма на Прокопиев“ журналист Светослав Иванов, световният икономист разказа как преди повече от 20 години е занесъл куфарче с документи, уличаващи Командира в корупция при тогавашния президент Петър Стоянов.

Повод за това стана решението на Прокуратурата да провери приватизационните сделки от началото на прехода. 

Разкритията Ханке прави в отговор на въпроса на Иванов, какво икономистът очаква да се случи в резултат на тази проверка и какво си спомня той от тези времена.  

Много съм наясно с темата, думата и прочее. Сега, за България. След като пресякохме хиперинфлацията през 1997 г., когато бях съветник на президента Стоянов, го посъветвах, че следващият проблем, с който трябва да се занимаем, е огромен – корупцията.

Отвърнах му, че вече имам доказателства, той ме погледна смутен и попита „И, къде са?“ Показах му това. Куфарчето, което винаги носех в България. Пълно с документи, доказващи случай на корупция. Извадих ги от куфарчето, той попита дали може да ги копира и го направи.



Докато секретарката ги копираше, Стоянов се обади на Костов, тогава премиер, и му се развика по телефона. Не разбрах какво му казваше, защото беше на български, но ясно схванах посланието – „професор Ханке те е хванал в крачка“.

Той се съгласи и всеки път като го видех повтарях „Проблемът е корупцията, трябва да направим нещо по въпроса“, а той ми отвръщаше, че нищо не може да направи без доказателства.

Един ден се видяхме. Да Ви потопя в атмосферата – седяхме в малкия кабинет на Стоянов до големия президентски кабинет. Бяхме с госпожа Ханке, Стоянов и преводача.

Тъкмо бях пристигнал от Щатите и споменах за пореден път, че „Трябва да се справим с корупцията“, а той ми отвърна: „Професор Ханке, хиляди пъти съм Ви казал, че ако нямате доказателства, не мога нищо да направя. Имате ли доказателства?“. 

"НевероятноМного интересна историяно какъв беше резултатът?", пита го след това Иванов. 

– Ами, ще трябва да почакаме да видим какво ще свърши прокуратурата. Подробностите за този случай не знам. Посъветвах президента, той взе документите и не знам какво е направил с тях. Знам, че незабавно уведоми Костов. Ако трябваше да говоря с прокурора, бих казал, че с Костов се е насадил на „пачи яйца“ и вероятно се е захванал с правилния човек, защото имаше страшно много корупция. В един конкретен случай буквално имах доказателствата.

Запитан какъв е този случай, Ханке отговаря следното: 

– Попитайте президента Стоянов. 

Разказът на Ханке, който бе и един първите финансисти, които съобщиха, че има сериозен проблем с фалираната от подставения от Командира банкер Цветан Василев, потвърждава стотиците журналистически разследвания, които 

уличават Костов и придворните му олигарси в чудовищна корупция и ограбване на държавата, пише Монитор.

При управлението на Костов беше извършена престъпната приватизация на държавните предприятия, с която той влезе в историята като Командира на тъмния преход и завинаги сложи кръст на бъдещето на България.

Фабрики и заводи с активи за 20-30 млрд. лева буквално бяха разпродадени на безценица, като в хазната влязоха само 2 млрд. лева свежи пари. Костов инсталира Цветан Василев за банкер в КТБ, а Сашо Дончев - за посредник на газовото кранче.

Разградският бос Иво Прокопиев взе единственото на Балканите предприятие за добив на каолинова суровина и кварцов пясък за строителството – „Каолин“ АД, срещу 6,4 млн. лева – 10% платени в брой, а останалите 90% - в компенсаторни бонове, чиято цена беше между 7 и 11 ст. за лев.

Преди това стана и горд собственик на най-големия винзавод у нас „Дамяница“ срещу $ 300 000 живи пари.

От тях приватизаторите платиха само $60 000, при положение че в складовете имаше продукция от 2,4 млн. бутилки на стойност 4 млн. долара.

Огнян Донев пък започна първото си полувреме за придобиване на „Софарма“. Днес Прокопиев и Донев също се оказаха на подсъдимата скамейка.

Прокопиев - за аферата с продажбата на миноритарния държавен дял в ЕVN, Донев – за укриване на 62 млн. данъци, като делото му отива на апелативен съд, след като първата инстанция – СГС, го пожали.

Прокопиев е обвинен за пране на пари покрай „Каолин“, като КПКОНПИ запорира негови и на съпругата му дружествени дялове за 200 млн. лева.