Вътрешният министър Младен Маринов е сред най-стратегическите членове на правителството. Извървял е пътя от редови полицай до МВР-шеф. БЛИЦ потърси мнението му по най-горещите теми в борбата срещу престъпните организации. Ето как министър Маринов отговори на въпросите на Ивайло Крачунов.
- Министър Маринов, в края на миналата седмица полицията залови 40 килограма хероин, укрити в куфари с двойно дъно. Каква допълнителна информация може да дадете във връзка с тази операция?
- Това е операция, която е работена съвместно с международни партньорски служби. Трафикът на хероин продължава. Знаете, че България е транзитен маршрут от Изток към Западна Европа. В тази посока колегите работят много добре във взаимодействие със западноевропейските си партньори по разкриване и задържане на извършителите на наркотрафика.

Заловихме големи количества наркотици на Капитан Андреево и другите КПП-та, които са били предназначени за Западна Европа. Операцията от петък е продължение на нашите действия за противодействие на този вид престъпления.
 

- До кои български наркобосове е трябвало да достигне заловеният хероин?
- На този етап няма да споменаваме конкретни имена, тъй като колегите продължават с разследването по проведената в петък операция.

- Очакват ли се нови арести във връзка с тази операция?
- Продължаваме да работим както по тази, така и по други операции.

За нас противодействието на наркотрафика, производството и разпространението на наркотиците, е един от приоритетите, които стоят пред нас.

ГДБОП има основна роля по неутрализирането на този вид престъпна дейност. 

- Кои са наркобосовете в България, които продължават да се занимават с този черен бизнес?
- Ситуацията е доста променена. Съществуват групи, които са регионални и се опитват да контролират този пазар. Но както ви казах ситуацията е изключително променена през последните години и по тази причина наркопазарът е доста раздробен.Има отделни групи, които са специализирани в разпространението и производството. 

Напоследък е много модерно да се произвеждат леки наркотици каквато е марихуаната в специално изградени за целта оранжерии. Ние обаче ги наблюдаваме и сме взели мерки за неутрализирането им.
 

- Вие казахте, че в България няма условия за мафия. Кои са аргументите, които ви дават основание за подобно заключение?
- Сам виждате, че с промяната на законодателството, е направено така, че престъпни структури с пирамидален връх е опасно да съществуват. Създаването на Специализираната прокуратура, на Специализирания наказателен съд и промяната на Наказателния кодекс по отношение на организираните престъпни групи вече прави последните много по-уязвими от гледна точка на закона и службите.

Много по-лесно се доказва престъпната дейност на банди с пирамидален връх. Действията на прокуратурата и службите също доведоха до промяна на престъпните организации.

Волята на държавата и работата на службите не позволяват тези структури да генерират капитал, който да бъде инфилтриран във финансовата система на страната. В крайна сметка целта на престъпните групи е да изперат парите си, за да се влеят във финансово-кредитната система на държавата. Предприетите действия от страна на държавата, обаче няма да го позволят.

- Ще има ли арести по високите етажи на властта за корупционни престъпления, каквито са очакванията на обществото?
- Те са факт. Виждате, че всеки ден има действия в тази посока. 

За тази цел беше създадена и КПКОНПИ. Запознат сте с техните правомощия. Ние работим добре с тях и провеждаме съвместно оперативно-издирвателни мероприятия, реализации и задържания.

Смятам, че работим в правилната посока.

- Председателят на КПКОНПИ все още не може да се върне на работа заради данъчната проверка, на която е подложен. Каква е Вашата оценка за Пламен Георгиев, който ръководи антикорупционното звено?
- Аз не бих си позволил да давам оценки. Работим в много добра координация с тази служба.
Мисля, че съвместните ни действия го доказват.

- Специализираната прокуратура и ГДБОП извършиха множество операции срещу т.нар. кабелни пирати в цялата страна. Ще продължат ли контролните органи да се намесват и в други случаи на подобни порочни практики от страна на незаконните разпространители на телевизия и интернет?
- Длъжни сме да контролираме спазването на авторското право, тъй като знаете за съществуването на т.нар. негативен списък 301 на САЩ. Допреди няколко години България беше в този списък, което пречи много на нашата държава, включително и на визовия режим.

Засега България е изведена от този списък, но нашите усилия трябва да продължат, за да запазим трайно своята позиция извън него.

Операциите срещу кабелните пирати ще продължат. Те ще продължат не само по отношение на разпространителите на програми от кабелни оператори, но и по отношение на търговски марки, незаконно разпространение на звукозапис и т.н.

- Ще бъдат ли отделени средства от събраните приходи от противодействие на контрабандата за увеличаване на заплащането на нощния труд на полицаите, което в момента е изключително ниско?
- Това е въпрос на решение на Министерския съвет.

Да не забравяме, че са необходими средства за болниците, лекарите и учителите. Социалната дейност на държавата трябва да е на ниво, защото има хора, които се нуждаят от лекарска помощ.

Знаете, че основен приоритет на държавата е образованието, тъй като то ще ни даде по-светло бъдеще. 

- Да, но как полицаите да са мотивирани да работят през нощта, когато получават толкова малко пари за рисковата си работа?
- Надявам това да бъде решено в следващата бюджетна година и най-вече преразпределението на това, което ще бъде отпуснато на МВР като бюджет за персонал.

Интервю на Ивайло КРАЧУНОВ