6 икони с размери 116/58 см са откраднати от черквата "Свети Архангел Михаил" в с. Крушуна, община Летница, в нощта срещу 11 декември. Неизвестни апаши влезли чрез взлом на входната врата в православното светилище, предаде кореспондентът на Агенция БЛИЦ.
По случая е образувано досъдебно производство, съобщиха днес в Ловеч от областната полицейска дирекция.
Това е първото поругаване на християнска черква в Ловешко за т.г. Миналата година срещу 3 март в с. Горско Сливово, община-Летница, кметът Николай Тодоров откри липсата на 15 икони в местния храм "Св. Георги Победоносец". Тогава според селския първенец преди грабежа гости от Ловеч посетили с местен водач черквата. Те снимали корабното помещение и иконостаса. После отпътували. Когато кметът научил за посещението им, влязъл да огледа контролно православното светилище и открил липсата. Откраднатите иконографските ликове красяха храма от 1881 г. насам. Преди 4-5 години пак от същата църква неизвестни вандали изнесоха 20 икони през нощта.
През ноември 2006-а жертва на обир в с. Скандалото, община-Априлци", стана на два пъти и черквата "Св. Архангел Михаил" - първия път крадците задигнаха девет 136-годишни икони и 2 потира преди Архангеловден, а близо 3 месеца по-късно - нови 8 икони пак на същата възраст. Гергана Димитрова, БЛИЦ
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.