Отмъкнаха част от навеса на Светилището на нимфите

https://blitz.bg/kriminalni/otmaknaha-chast-ot-navesa-na-svetilishteto-na-nimfite_news49329.html Blitz.bg

Неизвестни отмъкнаха част от навеса над археологическите разкопки при Светилището на нимфите до димитровградското село Каснаково. Преди година община Димитровград вложи в проекта половин милион лева, припомня агенция "Булфото".

Светилището на нимфите е най- добре запазеното тракийско светилище и единствения нимфеум в България. През 2 век римския гражданин от тракийски произход Тит Флавий Бейтюкент Есбенериос получил земя като награда за 30 – годишната си вярна служба към Рим. Ветеранът от римската армия и неговата съпруга Клавдия Монтана издигнали светилище в чест на нимфите на Афродита.
Освен трите извора с лековита вода комплекса включвал голям амфитеатър, храм и помещения за поклонниците. По време на християнизацията тук бил изграден параклис на името на свети Спас, но от него не е останало нищо. През 1968 година обектът е обявен за национален паметник на културата. /БЛИЦ

Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай