65-годишен мъж от град Нови пазар, който беше разобличен, че държи в дома си нерегистрирана колекция от монети и антични съдове, призна вина и сключи споразумение с прокуратурата. Окръжният съд в Шумен е одобрил наказание от 8 месеца пробация, съобщава "Труд".

Освен това се отнема имането му - общо 34 монети и предмети и се предоставя на Регионалния исторически музей в града.




Снимки: "Труд"

Точно това било желанието на пенсионера, което споделил пред полицаите, когато на 3 декември м. г. влезли в дома му - антиките да бъдат видяни от повече хора в изложба. Глинени амфори, купи, вази, чаши, паници били разположени от входа на къщата на И. И. до полиците на секции и скринове.

Експертиза вече е доказала автентичността им и те са датирани в различни периоди - някои са II-I век пр. Христа, други са от V-IV век пр. Хр. Датировката на керамична лампа пък, изработена на ръка от жълта до кафява глина, но със следи от съвременно изглаждане и боядисване, се колебае от VI в. пр. Хр. до VI в. сл. Хр.

При голяма част от старинните съдове опитите да бъдат възстановени парче по парче или да бъдат лъскани, всъщност са ги увредили, е оценката на експерти. Това важи за чернофирнисово пелике (съд с две дръжки) със сцена “амазономахия”, която е повредена при опит за механично почистване, пише в експертизата.

В музея отиват и 15 бронзови и медни монети от колекцията на новопозарчанина.

За тях той обяснил, че не ги е търсил с металотърсач, а ги е разменял с колекционери. И. И. се изживявал като реставратор без диплома поне пет години. Сега дължи 1680 лв. деловодни разноски. По време на 8-те месеца пробация два пъти седмично ще се среща и подписва пред пробационен служител. Определението на съда е окончателно.