Преди седмица показна акция на ГДБОП, ДАНС и прокуратурата прикова вниманието ни към група българи, които се оказаха разследвани - не само у нас, но и в Германия. Подозренията са, че се опитват да измамят много хора чрез манията по криптовалутите, която през последната година завладя света. 

Пред Нова телевизия за пръв път проговарят част от хората, замесени в схемата OneCoin, за която българските и германските власти твърдят, че е пирамида.

OneCoin е създадена от българката с германски паспорт 37-годишната Ружа Игнатова. Тя е обвиняема по делото в Германия заедно със своята майка. Създателите на OneCoin твърдят, че това е бъдещето на дигиталните пари, тази криптовалута дори ще измести и биткойн по популярност. 

Властите обаче, не само у нас, но и в Германия, подозират, че става дума за нов вид финансова измама. "OneCoin не е пирамида. Няма пирамидална структура. В българските медии се появи информация, че OneCoin е схема понзи. Такова нещо няма", казва Ваня Ангелова, адвокат на “Уан Нетуърк Сървисис“. 

Ръководителят на Специализирана прокуратура обаче Иван Гешев заяви, че има такива определения в молбата за правна помощ от Германия. 

Експертите на свой ред заявяват, че това не е криптопвалута. "Няма реално работеща криптовалута. Нещо, което да се търгува на световните борси. Не бих го нарекъл крипотовалута", казва Благовест Белев, създател на Блокчейн бг. 

"Това не е типична криптовалута. Това не е инвестиция. Това не е финансов инструмент", твърдят те, като добавят, че един ден OneCoin ще бъде част от дигиталните пари, но първо трябва да се изкопае. Затова в момента компанията предлага само обучителни пакети. "Има виртуални лекции, които ти може да си закупиш. Това са пакети, с които ти се образоваш как да копаеш тази валута", обяснява Весела Тотева, пиар на компанията у нас. 

Цените на тези пакети варират между 110 евро и над 50 000 евро. Мрежата твърди, че има над 3 милиона последователи в над 100 страни. 

При това не може всеки да влезе и да копае. "Вие нямате валута, с която да купувате. Имате обучителен пакет. токените, които се копаят - копаенето ги извършва фирмата , обяснява Тотева. Така от компанията обещават приходи на принципа на мрежовия маркетинг. Оттам още твърдят, че това не е инвестиция като другите криптовалути.


"Типичен мултилевел маркетинг, като за съжаление не става ясно отзад дали има технологията, която те твърдят, че я има и цените, които те твърдят, че ги има", казва на свой ред Белев. 

Финансовите регулатори по света описват OneCoin като поредната финансова измама. Повяват се определения като международна престъпна организация и пране на пари. 

В Германия тече разследване срещу седем души за измама и пране на пари. В Индия са арестувани 18 души. Разследвания има още в десетки страни. 

Кой стои зад Уанкойн?

Доктор Ружа Игнатова е основател на OneCoin . Проверка показва, че тя е свързана с три различни фирми. OneCoin в Дубай, ONE LIFE NETWORK в Белиз и ONE NETWORK SERVIS в България.

Представителите на последната фирма отричат фактите. Те отричат тя да има нещо общо с фирмите. 

От Дубай OneCoin действа чрез стотици свързани с него дружества на четири континента. На едно от тези дружества германските власти са запорирали 29 милиона евро. 

Ружа Игнатова не е арестувана, не е издирвана, твърдят от българското дружество. Следа от нея обаче няма. 

По-рано стана известно, че бизнес дамата Ружа Игнатова, която е обвинена от германските власти в създаването на „пирамидална структура за измама с търговска цел, прогресивно набиране на клиенти и пране на пари“, е влагала част от припечеленото в нашата страна. Най-богатата българка през изминалото лято е строила имение на брега на морето край Созопол.