В свидетелски показания по дело за пране на пари от трафик на кокаин на българската наркомрежа около Евелин Банев, бивша служителка на швейцарската банка "Креди Сюис" заяви, че е следвала указанията на началниците си, съобщава БНТ. 

Обвинението, изложено на 500 страници, се фокусира върху отношенията на финансовата институция и бившата ѝ служителка с бившия български борец Евелин Банев и няколко свързани лица, двама от които също са обвиняеми. по случая.

Прокуратурата проследява движението на парите, спечелени от наркотрафик между Латинска Америка и Европа и иска компенсация от банката в размер на 42,4 милиона швейцарски франка. Според обвинението втората по големина швейцарска банка и бившата служителка не са направили необходимото, за да предотвратят укриването и изпирането на пари от кокаин между 2004 г. и 2008 г., въпреки индикации, че средствата са от криминален произход.

Един от въпросите вчера беше за реакцията на банката, след като неин клиент, замесен в наркомрежа, е бил застрелян на излизане от ресторант в София през 2005 г. /Б.ред.: става дума за баджанака на Брендо Константин Дишлиев/.

Свидетелката заяви, че са направили всичко по силите си за да изяснят ситуацията, но не е знаела как да реагира. Според нея по случая е имало много вътрешни обсъждания, но тя не винаги е присъствала заради ниското си място в йерархията. Повечето от решенията са били вземани на по-високо равнище от нейното и тя само е била информирана и е следвала инструкции. Бившата банкова служителка заяви пред съда, че е била начинаеща с елементарно финансово образование и отрича престъпления. Тя е напуснала "Креди Сюис" през 2010.

Според швейцарското правосъдие е помогнала за укриване на криминалния произход на средства чрез трансакции на стойност 146 милиона швейцарски франка, включително прехвърляне на 43 милиона в наличност.

"Креди Сюис" оспорва нелегалния произход на парите като твърди, че предполагаемите наркотрафиканти са имали законен бизнес в строителство, лизингова дейност и хотели. Сградите още са си там, посочва служителката, която твърди, че представители на банката са посетили България и са инспектирали офиси и недвижими обекти. Банката отхвърля всички обвинения, заяви, че вярва в невинността на бившата си служителка и планира да се защитава енергично в съда.

Прокуратурата иска конфискация на пари, открити в сейфа на един от обвиняемите и на други активи в банката, за които се твърди, че са свързани с мрежата на наркомрежата. По делото освет самата финансова институция и бившата й служителка, отговарят двама предполагаеми членове на бандата и бивш служител на банка Юлиус Бер. В Швейцария няма обвинения срещу Банев. В Италия той е осъден през 2017-та за наркотрафик, а през 2018-та и в България за пране на пари. Дълго време беше в неизвестност до ареста му през септември в Украйна. България иска екстрадирането му за организиране на престъпна група за пране на пари, Румъния го търси за за организиране на мрежа за наркотрафик.