Зловеща мистерия! Крият убиеца Хюриет, който погуби четири деца
Магистрати не си вдигат телефоните, институциите мълчат и никой не знае какво се случва със Сюлейманов
"Никой нищо не ни казва. Наблюдаващият прокурор първоначално не си вдигаше телефона, сега вече го е изключил. Продължаваме да се въртим в една мъгла, в която се загубихме още преди две години. На българските власти, както се вижда, не им пука, като ни оставят да тънем в блатото на отчаянието", коментира пред вестника майката на прегазената Цвети - Валя Таслакова.
Човешката драма и последвалата я съдебна сага започват на фаталната дата 5 май 2014 г. Циганинът Хюриет с над 90 висящи производства и без шофьорска книжка оставя на пътя в локва кръв безжизнените тела на 20-годишните Владислав Горанов и Николай Менков. Цветелина Таслакова и Иван Гьомишев са ранени тежко, като момичето издъхва след поредица от операции, а момчето остава потрошено за цял живот. Пуснат под домашен арест в началото на 2015 г., Хюриет успява да духне през Дунав мост, подкупвайки граничен полицай. Докато е в неизвестност, той е осъден на 15 години затвор. Междувременно става ясно, че се укрива в Германия и участва в престъпна банда, която разбива къщи и отмъква скъпарски беемвета и аудита. Опечалените родители отправят десетки молби до прокуратурата да обявят рецидивиста за издирване. Оттам си връзват гащите, като заявяват, че трябвало присъдата му да влезе в сила. Това става, след като ВКС потвърждава наказанието. Издадена е европейска заповед за арест. Месец по-късно става ясно, че убиецът е арестуван. Оттук насетне проблемите започват отново с пълна сила. По неофициален път от Европа идва информация, че Сюлейманов не е задържан заради издирването, а защото е уличен в редица кражби.
Влади, Ники, Цвети и Иван
Ако в действителност това се окаже вярно, скоро време циганинът няма да стъпи в български затвор. Според законите първо ще му бъде наложено наказание за престъпленията, които е извършил в Германия, ще трябва да го изтърпи и чак тогава ще го екстрадират. Така, въпреки че печелят битката срещу убиеца, родителите на убитите деца отново са на изходна позиция.
Според опечалените този случай е обобщаващ образ на всички възможни безобразия, които могат да станат в страната ни, начинът, по който правосъдието не действа и престъпниците бягат през граница.
Таслакова, която е юрист по професия, коментира и аналогичния случай с турчина Фарук Бекташ, който с мерцедеса си уби семейство мотористи, бе пуснат под домашен арест и веднага след това изчезна. Според нея грешката е в закона, които задължава съдиите да пускат убийците на пътя от ареста, след като изтекат 2 месеца.
"Не може да не се подозира, че като се пусне един обвиняем, отнел човешки живот, на свобода, той ще стои и ще чака да влезе едва ли не доброволно зад решетките.“
Валя Таслакова
Законът трябва да се измени
Юристи са на мнение, че нормите, регулиращи непредпазливите престъпления, каквито са ПТП-тата, трябва да се изменят. След изтичането на 2 м. арест съдът е длъжен да измени мярката в домашен арест, който обаче е едно благопожелание. Както се вижда, той нито се контролира, нито се изпълнява. Експертите са на мнение, че сроковете за задържане трябва да се причислят на тези за умишлените престъпления, а именно 8 месеца арест. Също така трябва да се приеме член, който да гласи, че когато обвиняемият наруши домашния арест, автоматично да му се причислява към бъдещата присъда още една - тази за бягството му.
Последвайте ни
0 Коментара: