Изключително ценна икона от слонова кост откриха бургаските археолози при разкопки в крепостта Русокастро. Находката е сравнима само с колекциите в музеите Лувъра и ”Метрополитън”, съобщава "България он ер".
Иконата е изработена през 10 век в Константинопол по поръчка на някой византийски император или член на императорското семейство. На нея е изобразена част от сцената "Благовещение".

"Изключително рядка е. Това е втората в България, която се открива. Първата е открита през 1901 година от Жорж Сьор на Трапезица, тогава е открито едно малко парченце от подобна икона", разказа  ръководителят на разкопките Милен Николов.

Слоновата кост е била много по-скъпа от златото. По време на разкопките са открити много медни монети на българските царе Константин Тих и Иван Александър, но археолозите се хвалят и с две изключително ценни златни монети.

Едната е златна монета на император Фока, който е управлявал от 603 до 610 година Византийската империя, а втората монета е на император Андроник II.

Русокастро е най-голямата крепост в Южна България. Общата и площ е малко над 52 декара, което е прави от ранга на Трапезица и Царевец. Всъщност археолозите я определят като средновековен град – с цял квартал и няколко сателитни селища. Самият скален хълм е укрепен за първи път през шести век, а през дванайсти век е изградена нова крепостна стена.

До края на археологическия сезон се очаква да се открият още ценни артефакти.